"Jestem zadowolony". Reżyser po przedpremierowym pokazie pierwszego odcinka serialu TVP "Dewajtis"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jestem zadowolony". Reżyser po przedpremierowym pokazie pierwszego odcinka serialu TVP "Dewajtis"
Kadr z serialu "Dewajtis" - nowej propozycji Telewizji Polskiej. Foto: mat. pras. / TVP

W środę 13 września odbył się przedpremierowy pokaz pierwszego odcinka nowego serialu TVP "Dewajtis" zrealizowanego na podstawie powieści Mari Rodziewiczówny pod tym samym tytułem. Premiera w TVP1 już w niedzielę, 17 września.

  • Reżyserem siedmioodcinkowego serialu "Dewajtis" jest Filip Zylber. W obsadzie znaleźli się m.in. Michalina Olszańska, Karol Dziuba, Mirosław Baka, Małgorzata Pieczyńska, Maria Pakulnis i Tomasz Sapryk.
  • Za scenariusz odpowiadają Ariadna Lewańska, Monika Franczak i Paweł Jurek. Opiekunem artystycznym była Ilona Łepkowska.

Serial o rzeczach najważniejszych

– Książka jest dzisiaj nieco zapomniana, chociaż kiedyś była wielkim przebojem czytelniczym: nie tylko w XIX wieku, ale i np. w okresie międzywojennym i niedługo po II wojnie światowej – mówi opiekunka artystyczna scenariusza Ilona Łepkowska. – Będę bardzo szczęśliwa, jeśli na ekran przeniesie się to, co jest najważniejsze w wymowie książki: honor, odpowiedzialność, waga danego słowa. Takie rzeczy, które niestety we współczesnym świecie czasami są zapomniane, czasami nieprzestrzegane w imię łatwiejszego życia. A tutaj jest bardzo pięknie pokazane, jak to jest ważne – wskazuje.

W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe. Żądanie umierającego ojca nakłada na młodego Marka Czertwana obowiązek zajęcia się majątkiem ziemskim Poświcie, pozostawionym przez zaginionego przyjaciela ojca, powstańca, magnata Kazimierza Orwida. W jaki sposób Marek, zmuszony do opieki nad posiadłością w Poświciu, poradzi sobie w nowej sytuacji?

Dobra obsada, wątek miłosny, piękna przyroda

– Wszystko się złożyło, jestem zadowolony – ocenia po projekcji swoje dzieło reżyser Filip Zylber. – Mam nadzieję, że "Dewajtis" się przyjmie, bo są tam rzeczy, które bardzo lubimy: wątek miłosny, jest piękno przyrody. Serial jest też moim zdaniem dobrze obsadzony. Widz telewizji publicznej jest oswojony w ostatnich latach z serialami historycznymi, ale też adaptacjami książek, dlatego liczymy na to, że i to się spodoba bardzo – dodaje Ilona Łepkowska.


Premiera pierwszego odcinka "Dewajtis" już w niedzielę, 17 września, w TVP1.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

2:44
Przedpremierowy pokaz pierwszego odcinka serialu TVP "Dewajtis". Premiera już 17 września (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Bartosz Bielecki
Data emisji: 14.09.2023
Godzina emisji: 14.41

mat.prasowe/pr

Polecane