Świadectwo rodziny Ulmów. Rodzice wraz z dziećmi wyniesieni na ołtarze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świadectwo rodziny Ulmów. Rodzice wraz z dziećmi wyniesieni na ołtarze
Obraz przedstawiający rodzinę Ulmów zaprezentowany na uroczystościach beatyfikacyjnych rodziny Ulmów na stadionie w Markowej.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Arcybiskup przemyski Adam Szal podziękował papieżowi Franciszkowi za beatyfikację rodziny Ulmów. W Markowej odbyła się msza święta, podczas której papieski wysłannik, kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, dokonał aktu beatyfikacji.

  • Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że świadectwo beatyfikowanej dziś rodziny Ulmów jest najbardziej wyrazistym przykładem zbrodni dokonywanych przez Niemców na Polakach pomagających Żydom w czasie II wojny światowej.
  • Podczas mszy beatyfikacyjnej prezydent zwrócił uwagę, że zbrodnicze prawodawstwo nazistowskie nie hamowało Polaków przed pomocą żydowskiej społeczności w trudnych realiach wojennych.
  • Pierwszy raz w historii Kościoła na ołtarze wyniesiona została cała rodzina. Józef, Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.

Papież Franciszek powiedział, że beatyfikowana w Markowej rodzina Ulmów była promieniem światła podczas drugiej wojny światowej. "Niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra w służbie potrzebującym" - mówił wiernym podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.

Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci

Zwracając się do wiernych, przybyłych na plac Świętego Piotra, papież powiedział: "Dzisiaj w Markowej w Polsce zostali beatyfikowani męczennicy Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci. Cała rodzina została zgładzona przez nazistów 24 marca 1944 roku za udzielenie schronienia Żydom, którzy byli prześladowani".

"Nienawiści i przemocy, które charakteryzowały tamten czas, przeciwstawili miłość ewangeliczną. Ta polska rodzina, która była promieniem światła w mrokach II wojny światowej, niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra, w służbie potrzebującym" - oświadczył Franciszek.

Za pomoc Żydom zapłacili najwyższą cenę 

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa, w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 roku Ulmowie zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów. Niemieccy żandarmi, z posterunku w Łańcucie, 24 marca 1944 roku dokonali masakry w domu Ulmów. Najpierw zginęli Żydzi, wśród nich dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem.

Zamordowano także trzech braci Szallów, ich 70-letniego ojca Saula Szalla oraz kolejnego mężczyznę z rodziny Szallów. Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. W masakrze zginęło szesnaście osób.
Posłuchaj

46:48
"Leniwe popołudnie" - 10 września 2023r. (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe popołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 10.09.2023
Godzina emisji: 13.07

IAR/PAP/zch/aw

Polecane