Reklama

reklama

Skrzyżowanie kultur i możliwość wsłuchania się w dźwięki Chin - rozmowa z prof. Marią Pomianowską

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Skrzyżowanie kultur i możliwość wsłuchania się w dźwięki Chin - rozmowa z prof. Marią Pomianowską
Warszawski koncert "Nowe oblicza tradycji" , Maria Pomianowska gra na odtworzonym przez siebie instrumencie – suce biłgorajskiejFoto: Cezary Piwowarski/PR

- Gram na instrumentach, które są poprzednikami na przykład skrzypiec. Zrekonstruowałam je ponad 30 lat temu, a teraz mogę z ich pomocą koncertować - mówiła w Trójce prof. Maria Pomianowska. Jak dodała, zbliżający się festiwal Skrzyżowanie Kultur będzie doskonałą okazją do tego, by wsłuchać się w dźwięki mniej znane, z wielu zakątków świata. 

  • Skrzyżowanie Kultur to festiwal poświęcony prezentacji tradycji muzycznych z całego świata. 
  • Wyzwaniem i założeniem Skrzyżowania Kultur jest, by edukować poprzez poznanie, poprzez ekspedycję w najdalsze zakątki świata: muzyczne, kulturalne i literackie - podkreślają organizatorzy.
  • Maria Pomianowska, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, multiinstrumentalistka grająca na wiolonczeli, suce biłgorajskiej, fideli płockiej – instrumentach zrekonstruowanych oraz instrumentach strunowych Wschodu – indyjskiej sarangi, mongolskiego morin huur, chińskiego er hu i wielu innych.

Na co dzień profesor Maria Pomianowska koncertuje, podróżuje i, jak podkreśla, w jej życiu bardzo dużo się dzieje. - Chcę się zatrzymać, ale wciąż przychodzą do mnie nowe sprawy. Dużo gram i uczę się nowych rzeczy, to jest bardzo fajne - opowiadała w Polskim Radiu. - Mam jednak także możliwość ćwiczenia na instrumencie i komponowania, i to także jest bardzo dobre - mówiła.

Kwiat jaśminu 

W audycji profesor przytoczyła jedną z najpopularniejszych chińskich pieśni, o kwiecie jaśminu. - O jaki jesteś piękny kwiecie jaśminu, wszyscy do ciebie podchodzą i chwalą ten kwiat - cytowała słowa w rozmowie. - Kiedyś powiedziano mi, że gdziekolwiek na świecie będziemy, można zanucić tę melodię, a praktycznie każdy ją rozpozna. Osoby, które mieszkają w Chinach lub z nich pochodzą, znają ten utwór z całą pewnością - wyjaśniła. 

Profesor Maria Pomianowska

Profesor Maria Pomianowska jest autorką i polską prekursorką projektów łączących muzykę ludową Polski z muzyką innych krajów, muzykę tradycyjną z klasyczną. Komponuje i uczy. Wydała kilkanaście albumów płytowych, z których najbardziej znanym jest "Chopin na pięciu kontynentach". - Kiedyś byłam bardzo ortodoksyjna. Jak raga to raga. Ktoś pytał, dlaczego nie robię fuzji, nie mieszam. Odpowiadałam: "Jeśli ja, Europejka, gram hinduską ragę, to już jest taka fuzja, że hej!". Po 2000 roku odważyłam się i zaczęłam robić świadome fuzje - wyjaśniała w jednej z rozmów w Polskim Radiu. 

Posłuchaj

49:24
Skrzyżowanie kultur i możliwość wsłuchania się w dźwięki Chin - rozmowa z prof. Marią Pomianowską (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 10.09.2023
Godzina emisji: 9.08

zch/DS

Polecane