Unia Afrykańska stałym członkiem G20

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Unia Afrykańska stałym członkiem G20
Przywódcy państw G20 Foto: PAP/EPA/INDIAN PRESS INFORMATION BUREAU / HANDOUT

Państwa G20 przyznały Unii Afrykańskiej status stałego członka. Uczestnicy szczytu w Delhi potwierdzili, że Unia, zrzeszająca 55 krajów, ma obecnie w Grupie taki sam status jak Unia Europejska. Najnowsze doniesienia skomentował w audycji "Świat do trzeciej" Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

  • Dotychczas Unia Afrykańska uczestniczyła w dorocznych spotkaniach G20 jako organizacja międzynarodowa.
  • Grupa G20 zrzesza 19 najsilniejszych krajów o najsilniejszych gospodarkach na świecie - wśród nich USA, Niemcy, Francję, Chiny, Japonię, Indie i Rosję.
  • W przemówieniu otwierającym szczyt jego gospodarz, premier Indii Narendra Modi, zaprosił przewodniczącego Unii Afrykańskiej Azaliego Assoumaniego, by zajął miejsce przy stole przywódców G20 jako stały członek – przekazano.

- Przywódcy państw grupy G20 wyrazili w sobotę sprzeciw wobec "użycia siły w celu zajęcia terytorium" i podważania suwerenności państw. W punkcie odnoszącym się do wojny na Ukrainie nie wymienili jednak wprost Rosji – wynika ze wspólnej deklaracji ogłoszonej podczas szczytu w Indiach.

Działania zgodne z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych

W odniesieniu do wojny na Ukrainie "podkreśliliśmy, że wszystkie państwa muszą działać w sposób zgodny z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych", muszą "powstrzymać się od użycia siły i gróźb użycia siły w celu zajęcia terytorium, przeciwko integralności terytorialnej i suwerenności lub politycznej niepodległości jakiegokolwiek państwa" – napisano w deklaracji opublikowanej przez MSZ Indii.

Grupa G20

Utworzona w 1999 roku grupa G20 zrzesza ponadto 19 spośród najsilniejszych pod względem gospodarczym państw na świecie, w tym m.in. USA, Niemcy, Francję, Chiny, Japonię, Indie i Rosję. Kraje G20 odpowiadają za około 85 procent globalnego PKB i 75 procent wartości transakcji handlowych. Ich łączna liczba ludności to około 2/3 populacji świata.

Posłuchaj

1:40:41
"Świat do trzeciej" - 9 września 2023r. (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • Małgorzata Lorencka (Uniwersytet Śląski) – po szczycie BRICS premier Indii Modi złożył oficjalną wizytę w Grecji;
  • Łukasz Przybyszewski (Fundacja Abhaseed) – Arabia Saudyjska masowo strzelała do migrantów?
  • Agnieszka Klessa-Shin (autorka książki "Polska w Korei. Jak się żyje w kraju k-popu, kimchi i Samsunga") – czy 10 lat wystarczy, by zrozumieć Koreę Południową?
  • Jan Zygmuntowski o działalności Elona Muska.

*** 

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: 
Rafał Tomański
Data emisji: 
09.09.2023
Godziny emisji: 
13.08

IAR/zch

Polecane