Podsumowujemy Narodowe Czytanie 2023: "Nad Niemnem" jest bardzo silnie zakorzeniona w krajobrazie Rzeczpospolitej [WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
  • Para Prezydencka jak co roku zainaugurowała wydarzenie przemową i przeczytała pierwszy fragment powieści "Nad Niemnem".
  • Za reżyserię widowiska odpowiedzialny był Janusz Kukuła - główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Reżyserem dźwięku był Tadeusz Mieczkowski. Do realizacji warstwy muzycznej zaproszono wokalistkę i konsultantkę muzyczną Ginę Komasę oraz kompozytora, aranżera i pianistę Dawida Suleja Rudnickiego z zespołem muzyków.
  • Jak podsumowała Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda - Narodowe Czytanie 2023 odbyło się w ponad sześciu tysiącach miejsc w Polsce oraz w ponad trzystu miejscach w ponad czterdziestu krajach.
  • W kolejnym roku lekturą Narodowego Czytania będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego - ogłosił na finał tegorocznej edycji akcji Prezydent Andrzej Duda. 

Wybór powieści Elizy Orzeszkowej nie był przypadkowy, ponieważ w tym roku mija 160 lat od wybuchu Powstania Styczniowego. - Uczy nas pani Eliza, jak różnie ludzie pamiętają powstanie styczniowe. Jest pokolenie Anzelma, Jana Bohatyrowiczów, którzy pamiętają i czczą bohaterów tamtych czasów. Jest też część szlachty, która pamiętać nie chce - wskazał w Polskim Radiu Janusz Kukuła.


Posłuchaj

0:29
Janusz Kukuła reżyseruje Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" w Ogrodzie Saskim w Warszawie (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dzieło Orzeszkowej w Ogrodzie Saskim interpretowali aktorzy, którzy zagrali główne role w filmie i serialu "Nad Niemnem" w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego: Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański. Ponadto do wspólnego czytania zaproszeni zostali, między innymi, Jerzy Zelnik, Wiesław Komasa, Joanna Jeżewska, Aleksandra Radwan, Rafał Zawierucha i Krzysztof Szczepaniak.

Powrót do "Nad Niemnem"

Jak zaznaczają, z przyjemnością wracają do powieści Elizy Orzeszkowej:


Posłuchaj

0:26
Wiesław Komasa o "Nad Niemnem" (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Swój udział w "Narodowym Czytaniu" będzie miała także Aleksandra Radwan:


Posłuchaj

0:28
Aleksandra Radwan o Narodowym Czytaniu 2023 (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 


- Narodowe Czytanie to okazja, by szkolne lektury odkryć na nowo, i zachęta do czytania - dodaje aktor Szymon Kuśmider, który w Ogrodzie Saskim będzie odgrywał Benedykta Korczyńskiego:


Posłuchaj

0:27
Szymon Kuśmider: okazja, by odkryć lektury na nowo (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Aktorzy podczas Narodowego Czytania 2023 Aktorzy podczas Narodowego Czytania 2023

Trójka na Narodowym Czytaniu 2023

Trójka przez cały czas trwania akcji zapraszała na relacje i wyjątkowe sotnia z fragmentami powieści. Te czytane były przez doskonale znane słuchaczom głosy dziennikarzy Programu 3 Polskiego Radia. 

Do Ogrodu Saskiego w Warszawie zaprosił Paweł Turski. - W tym roku Narodowe Czytanie trwa aż pięć godzin. To duże wydarzenie, w które zaangażowało się wielu artystów - zaznaczył. 

Posłuchaj

4:55
Ostatnie chwile przed inauguracją Narodowego Czytania (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Plenerowe studio Polskiego Radia podczas Narodowego Czytania 2023 Plenerowe studio Polskiego Radia podczas Narodowego Czytania 2023

Co ma w sobie "Nad Niemnem"?

Dlaczego warto sięgnąć po "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej? - To powieść o nas, o Polakach, stąd właśnie jej piękno, stąd ciekawość, z którą mogę podejść do niej kolejne pokolenia - powiedział prezydent Andrzej Duda, inaugurując 12. Narodowe Czytanie.

Posłuchaj

5:16
Dlaczego warto sięgnąć po "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej? (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda zainaugurowali akcję Narodowego Czytania 2023 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda zainaugurowali akcję Narodowego Czytania 2023 w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

"Opisy przyrody, których nie sposób porównać z innymi"

Wersja "Nad Niemnem", której wysłuchać można w Ogrodzie Saskim, jest nieco skrócona. Poznajemy dziś na nowo tę historię, w wersji bardzo przystępnej. Prace nad tekstem trwały pół roku, co w rozmowie podkreślił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Posłuchaj

6:20
Prace nad Narodowym Czytaniem 2023 trwały aż pół roku (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Narodowe Czytanie

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku, wspólną lekturą "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Tegorocznym utworem akcji jest najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Dzieło powstało w latach 1886-1887, natomiast książka ukazała się w 1888 roku. Powieść "Nad Niemnem" to jedna z najważniejszych dzieł w literaturze polskiej podejmująca tematykę powstania styczniowego.

Czytaj też: "Nad Niemnem" czytane w Ogrodzie Saskim. Obsada i tekst utworu

Prezydent RP Andrzej Duda/Youtube

Czytaj także: List Prezydenta RP, zachęcający do wspólnej lektury

Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało wiele relacji reporterskich i transmisji z Ogrodu Saskiego w Warszawie. Można je śledzić także na kanale YouTube Polskiego Radia i na stronach internetowych. 

Mat. promocyjne /zch

 

Polecane