Marcin Pendowski – basista, który chce być jak Pablo Picasso

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marcin Pendowski – basista, który chce być jak Pablo Picasso
Marcin Pendowski alias Pendofsky Foto: mat. promocyjne

Dlaczego muzyka nigdy się nie skończy i co wyjątkowego miał w sobie Pablo Picasso - m.in. o tym opowiedział w "Serdecznych dźwiękach" basista Marcin Pendowski.

44-letni Marcin Pendowski ma na koncie współpracę z wieloma artystami sceny jazzowej i etnicznej, m.in. Henrykiem Miśkiewiczem, Moniką Borzym i Milo Kurtisem. Jest też członkiem zespołu Fisz Emade Tworzywo, a także szefem własnego, autorskiego projektu Pendofsky. Po wielu latach grania basista uważa, że wciąż jeszcze pozostało mu do odkrycia mnóstwo nowych dźwięków. 

– Ktoś rzucił pomysł, że w naszym, zachodnim systemie muzyki mamy dwanaście semitonów i przy pomocy jakiegoś algorytmu możemy wyliczyć, że tam jest ileś kombinacji i że muzyka jest już dawno skończona. Otóż jest to całkowita nieprawda. Są jeszcze inne czynniki, aspekty, które powodują, że muzyka naprawdę nie jest skończonym tworem, że cały czas będzie się rozwijała – stwierdził gość "Serdecznych dźwięków".

Marcin Pendowski uważa, że aby dobrze radzić sobie w show-biznesie, nie wystarczy być dobrym instrumentalistą czy autorem własnych, nawet ciekawych utworów. Inspiracją pod tym względem jest dla niego Pablo Picasso. – On był sam sobie sterem i okrętem. Nie miał agentów, menedżerów, którzy mu ogarniali wystawy, mówili, że musi iść w tę czy tamtą stronę. On to czuł sam – powiedział muzyk.

Za pierwszy album wydany pod szyldem Pendofsky artysta otrzymał w 2015 roku "Mateusza Trójki" w kategorii jazzowy debiut roku. Pięć lat później wydał kolejny longplay pt. "Gumolit". W 2021 roku muzyk uległ poważnemu wypadkowi motocyklowemu, po którym musiał odbyć wielomiesięczną rehabilitację, aby znów być w stanie grać na gitarze basowej.


Posłuchaj

52:11
Marcin Pendowski - być jak Picasso (Serdeczne dźwięki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 06.09.2023
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane