Zamek w Iłży. Warownia, która oparła się wojskom królewskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Iłży. Warownia, która oparła się wojskom królewskim
Przez ostatnich kilka lat na zamkowym wzgórzu w Iłży trwały prace rewitalizacyjneFoto: Shutterstock/Marcin Lukasiak

Wzgórze zamkowe górujące nad mazowiecką Iłżą w ostatnich latach poddawane było pracom rewitalizacyjnym i budowlanym. Teraz już możemy cieszyć się ich efektami. Pięknie odrestaurowano i zabezpieczono mury zamku górnego, jak i całość założenia obronnego. – Iłża znajduje się na południowych krańcach województwa mazowieckiego, a zamek jest już doskonale widoczny z wielu kilometrów – przypomina Marek Gaworski, zachęcając do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca. 

  • Powstanie i rozbudowa zamku w Iłży. Jakie były jego początkowe losy?
  • Konflikt biskupów z królem. Wojskom koronnym nie udało się zdobyć zamku. 
  • Warownia, szpital i dramatyczny pożar podczas ludowego święta. Jak doszło do pożaru?

Historia zamku sięga połowy XIV wieku, a jego powstanie przypisuje się biskupowi Janowi Grotowi. – Jak pokazały przeprowadzone badania, zamek był budowany w dwóch etapach. Najpierw powstała okrągła wieża, mur po wschodniej stronie i dom mieszkalny po stronie północnej. Potem zamek został otoczony resztą murów i zbudowano bramę wjazdową – opowiada ekspert Trójki.

Iłża – niezdobyta warownia

Już wtedy zamek podzielony był na tzw. zamek dolny i górny, a obie części oddzielone były od siebie fosą. – Oczywiście najważniejszą częścią biskupiej warowni była cylindryczna wieża, która w czasie zagrożenia była także ostatecznym miejscem obrony. Co ciekawe, w trakcie konfliktu biskupów z królem Kazimierzem Wielkim zamek skutecznie oparł się jego wojskom, którym nie udało się go zdobyć – zaznacza gość Marty Piaseckiej.

Przeczytaj także:

Warownia była wielokrotnie rozbudowywana, pierwszy raz stało się to jeszcze w XIV stuleciu. Wtedy nie tylko zamek rozbudowano, ale także miasto otoczono murami obronnymi. Kolejne prace miały miejsce na przełomie wieków i ponownie w XVI w. To wtedy nadano mu charakter renesansowy. Do następnej przebudowy doszło w XVII wieku. Zamek wówczas umocniono i był on w doskonałym stanie. 

Ruiny i źródło materiałów budowlanych dla mieszkańców

Kres tej świetności położyła wojna trzydziestoletnia. – Dotychczasowe umocnienia na nic się zdały. Warownia, zresztą nie tylko ona, została przez Szwedów zniszczona i spalona. Na szczęście kolejni biskupi ją odbudowali i systematycznie dbali o nią – mówi Marek Gaworski, opisując losy budowli. W kolejnych dziesięcioleciach służyła m.in. jako szpital dla austriackich żołnierzy, co z czasem przyczyniło się do jego coraz szybszego popadania w ruinę. 


Posłuchaj

3:29
Warownia, szpital i malownicze ruiny, czyli burzliwe losy zamku w Iłży (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W XIX stuleciu podczas jednej z zabaw ludowych wybuch pożar, dopełnił dzieła zniszczenia, a ruiny mieszkańcy zaczęli traktować jako źródło materiałów budowlanych. W 2019 roku rozpoczęto trwające kilka lat prace, dzięki którym można ponownie cieszyć się pięknem tego zabytku i roztaczających się z niego widoków. 

Zamek Iłża 2022 4K Dron/ŁABUDZKI Project

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 4.09.2023
Godzina emisji: 10.47

gs


Polecane