"Trójka pod księżycem". Mamy 20 lat! Instytut Teatralny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod księżycem". Mamy 20 lat! Instytut Teatralny
Jarosław Cymerman i Jacek KopcińskiFoto: Polskie Radio/Wojciech Dorosz

"Tak brzmi teatr" – to tytuł koncertu przygotowywanego na jubileusz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Koncert odbędzie się 9 września w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i będzie wyjątkową okazją spotkania z muzyką teatralną ostatnich 20 lat, muzyką, która zazwyczaj współtworzy spektakle i nie rozbrzmiewa w salach koncertowych poza teatrem.

Naszymi gośćmi w pierwszym wrześniowym 2023 wydaniu "Trójki pod księżycem" byli: dyrektor do spraw programowych Instytutu Teatralnego, teatrolog, krytyk teatralny Jarosław Cymerman, profesor Jacek Kopciński, redaktor odpowiadający za miesięcznik "Teatr" oraz na łączach aktor Marcin Jarnuszkiewicz, zaproszony do udziału w koncercie jubileuszowym.

Instytut Teatralny powstał 1 lipca 2003 roku. Jego nowa siedziba, w Pawilonie VII Oddziału Chirurgicznego byłego Szpitala Ujazdowskiego, została otwarta w 2006 roku. Gościem honorowym tej inauguracji był Gustaw Holoubek, któremu poświęcono pierwszą wystawę w galerii IT. W naszym archiwum zachowało się nagranie uroczystości. W audycji będziemy mogli posłuchać archiwalnej wypowiedzi wielkiego aktora. 


W tym roku Instytut Teatralny im Zbigniewa Raszewskiego świętuje jubileusz 20-lecia, fot. materiały promocyjne W tym roku Instytut Teatralny im Zbigniewa Raszewskiego świętuje jubileusz 20-lecia, fot. materiały promocyjne

Wizja, zaangażowanie, pasja i dorobek badawczy Zbigniewa Raszewskiego stanowią od początku inspirację dla twórców programu IT, który dokumentuje, promuje teatr, edukuje i animuje życie teatralne. Trójka towarzyszyła Instytutowi od momentu jego powstania. Patronowała jego projektom, współtworzyła wraz z nim słuchowiska. "Trójka pod księżycem" była kilka razy transmitowana z siedziby IT.


Plakat koncertu z okazji 20. urodzin Instytutu Teatralnego Plakat koncertu z okazji 20. urodzin Instytutu Teatralnego

Życzenia jubilatowi składał reżyser Mariusz Malec, realizujący od poprzedniego sezonu w Instytucie cykl czytań performatywnych adaptacji tragedii Sofoklesa.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest narodową instytucją kultury finansowaną ze środków budżetu państwa.

W naszym kalendarium wspominaliśmy dwie ważne daty: 1 września oraz 31 sierpnia.

Zapraszamy do słuchania!

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz

Posłuchaj

54:59
Mamy 20 lat! Instytut Teatralny świętuje jubileusz (Trójka pod księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem 
Data emisji: 1.09.2023
Godziny emisji: 0.06

gs

Polecane