Reklama

reklama

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Rzecznik rządu: ona nie skończy swoich prac przed wyborami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Komisja ds. rosyjskich wpływów. Rzecznik rządu: ona nie skończy swoich prac przed wyborami
Możliwe są dalsze prace Sejmu nad wcześniejszymi projektamiFoto: Twitter/Kancelaria Sejmu

- Nie spodziewam się w najbliższych tygodniach żadnych konkluzji, ponieważ to jest za mało czasu, żeby tak było, ale dlatego ta komisja ma charakter ponadkadencyjny. To wszystko rozwiewa też te mity, że ona jest robiona na wybory, bo ona swoich prac nie skończy przed wyborami - mówił w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller. 

Sejm powołał skład komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Posłowie zdecydowali, że zasiądą w niej: Sławomir Cenckiewicz, Andrzej Zybertowicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski, Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Józef Brynkus, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Kowalski.

Zdaniem Piotra Müllera "oczekiwanie jest takie, że w ciągu wielu miesięcy, ponieważ te prace będą tyle trwały, zostaną przeanalizowane różnego rodzaju możliwości rosyjskich wpływów na terenie Polski w sektorze energetycznym, wojskowym, w innych obszarach - to jest zadanie komisji".

"Komisja ma charakter ponadkadencyjny"

- Natomiast, nie spodziewam się w najbliższych tygodniach żadnych rozstrzygnięć, ani konkluzji, ponieważ to jest za mało czasu, żeby tak było, ale dlatego ta komisja ma charakter ponadkadencyjny. To wszystko rozwiewa też te mity, że ona jest robiona na wybory, bo ona swoich prac nie skończy przed wyborami - powiedział rzecznik rządu. 

31 maja weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Następnie - 2 czerwca - Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy. Sejm uchwalił ją 16 czerwca. 28 czerwca posłowie odrzucili sprzeciw Senatu do tej noweli. Prezydent podpisał nowelizację 31 lipca. W sierpniu weszła ona w życie.

***

Posłuchaj

14:42
Piotr Müller gościem Programu 3 Polskiego Radia ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Zgodnie z prezydencką nowelą, w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, zniesione zostały środki zaradcze zapisane wcześniej w ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Zobacz także w PAP: Kazimierz Smoliński: komisja ds. badania rosyjskich wpływów ukonstytuuje się we wrześniu

Zgodnie z ustawą, w skład komisji wchodzi 9 członków w randze sekretarza stanu powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Prawo zgłaszania marszałkowi Sejmu kandydatów na członków komisji, w liczbie nie większej niż dziewięciu, przysługuje każdemu klubowi poselskiemu lub parlamentarnemu, w terminie wskazanym przez marszałka. 

***

Czytaj więcej:

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 31.08.2023
Godzina emisji: 8.45

IAR/PAP/nt

Polecane