Komisja ds. wpływów rosyjskich. Prof. Żurawski vel Grajewski: prace zostaną podjęte po wyborach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Komisja ds. wpływów rosyjskich. Prof. Żurawski vel Grajewski: prace zostaną podjęte po wyborach
W zaplanowanym na dzisiaj posiedzeniu posłowie będą debatować w sprawie ukonstytuowania się komisji ds. badania wpływów rosyjskich Foto: PAP/Rafał Guz

Komisja najprawdopodobniej ukonstytuuje się we wrześniu, a jej prace rozpoczną się najprawdopodobniej w październiku, ale już po wyborach – zaznaczył w Programie 3 Polskiego Radia prof. Żurawski vel Grajewski.

W "Trójkowym komentarzu dnia" prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski oświadczył, że jeszcze nie wie, kto może zostać przewodniczącym komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce.

– To jest decyzja Sejmu, jak ukonstytuuje się komisja i w jakim składzie. Koalicja rządowa dysponująca większością parlamentarną z pewnością przeforsuje swoje kandydatury, ale żadnych informacji na temat tego, kto ma być przewodniczącym komisji i w jakim trybie to będzie ustalone, nie posiadam – oświadczył profesor.

Dzisiaj w tej sprawie odbędzie się posiedzenie Sejmu, więc już wkrótce posłowie będą na ten temat debatować, a decyzje zapadną niebawem.

– Zważywszy na to, że mamy dopiero schyłek sezonu wakacyjnego, mamy też ogólne wyobrażenie na temat tego, co poszczególni kandydaci robią i w jakim są miejscu, i w jakim są stopniu gotowości, więc myślę, że ukonstytuowanie komisji odbędzie się we wrześniu – stwierdził Żurawski vel Grajewski. 

Kiedy konkretne prace?

Jak zaznaczył profesor, będą to dopiero wstępne procedury i w jego przekonaniu prawdopodobnie "październik będzie tym momentem, kiedy zostaną podjęte konkretne prace".

– Być może, że będzie to szybciej, bo przez miesiąc da się coś oczywiście zrobić. Ponieważ rzecz jest poważna, a pośpiech w tym zakresie jest niewskazany, sądzę, że politycznie byłby rozgrywany przez opozycję, jako wpływanie na wybory 15 października – przekonywał gość programu.

Profesor podkreślił, że nie sądzi, żeby do tego momentu można było powiedzieć coś konkretnego.

– Uważam, że solidność i niepodważalność wniosków tej komisji jest walorem wyższym niż tempo szybkie, które by zasadnie czy bezzasadnie mogło posłużyć do ataków – zaznaczył w rozmowie. 

Czytaj również w niezależna.pl: Błaszczak przypomina: pograniczników atakowała Białoruś oraz polska opozycja i celebryci


Posłuchaj

8:37
Komisja ds. wpływów rosyjskich. Prof. Żurawski vel Grajewski: prace zostaną podjęte po wyborach (Trójkowy komentarsz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski
Data emisji: 30.08.2023
Godzina emisji: 17.46

mm/pr

Polecane