Aleksander Pietrzak: animacja jest czymś pięknym, bo tam można więcej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aleksander Pietrzak: animacja jest czymś pięknym, bo tam można więcej
Aleksander PietrzakFoto: Radosław NAWROCKI / Forum

Aleksander Pietrzak ma już w dorobku kilka popularnych komedii – "Juliusz", "Planeta singli", "Czarna owca" – a w planach kolejne filmy. Tym razem jednak zaskakująco postanowił spróbować swoich sił w… pełnometrażowej animacji.

  • Dobrze przyjęta komedia "Juliusz" (2018) była pełnometrażowym debiutem Aleksandra Pietrzaka.
  • Obecnie reżyser pracuje nad pełnometrażowym filmem animowanym oraz serialem animowanym.

Odzyskać należne pieniądze

- Ostatnio przede wszystkim zaangażowałem się w sprawy filmowców: jestem w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Filmowców Polskich – mówi reżyser Aleksander Pietrzak. – Mamy m.in. do rozwiązania kilka bardzo ważnych kwestii, np. tantiemy z internetu, które nie są wypłacane filmowcom. Prawo nie nadąża za technologią, jest to masa pieniędzy, których nie dostają twórcy. I jest to coś, co powinno nas, młodych, bardzo obchodzić, bo tracimy na tym – tłumaczy.

Młodość chce poeksperymentować

– Cały czas jestem też zaangażowany w sprawy filmowe, teraz pracuję nad dużym filmem animowanym i animowaną serią. Nie umiem co prawda rysować, ale przecież nie od tego jest reżyser: on musi umieć opowiedzieć historię. Czy robi to w radiu czy poprzez festiwal, czy film, czy animację, to wszystko nadal jest opowiadanie historii, wywoływanie emocji – wskazuje rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. – I to mnie fascynuje: żeby odkrywać inne gatunki storytellingu. Animacja jest czymś pięknym, bo tam można więcej, można pofolgować wyobraźni, można się bawić. A jestem jeszcze młodym gościem i chcę sobie troszkę poeksperymentować – mówi z uśmiechem.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:30
Aleksander Pietrzak opowiada o swoich planach (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 30.08.2023
Godzina emisji: 13.43

pr

Polecane