Wkład Polski w rozwój światowego sektora kosmicznego. Podpisano porozumienie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wkład Polski w rozwój światowego sektora kosmicznego. Podpisano porozumienie
Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher podkreślił, że Polska wykonała ogromną pracę, przygotowując porozumienie i stając się krajem inwestującym w badania kosmiczneFoto: PAP/Tomasz Gzell

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii podpisano porozumienie między Polską i Europejską Agencją Kosmiczną dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Umowy dotyczą także organizacji stażu dla Polaków w ESA oraz lotu Polaka w kosmos.

  • Polskę odwiedził Josef Aschbacher - dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej.
  • W Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbyła się debata o wkładzie polskich firm w rozwój światowego sektora kosmicznego.
  • Podpisanie porozumień możliwe było dzięki zwiększeniu polskiej składki do ESA o 295 mln euro w latach 2023-2025.
  • W drugiej połowie przyszłego roku planowany jest także lot Polaka w kosmos. 

Dyrektor generalny ESA dr Josef Aschbacher podkreślił, że rozwój branży kosmicznej to dziś konieczność. Szef ESA zaznaczył także, że zawarte porozumienie umożliwia udział Polaka w misji kosmicznej. – Jeżeli chcemy być liderem, by odgrywać tak samo ważną rolę jak inne mocarstwa, to musimy do 2025 roku osiągnąć jedną trzecią budżetu NASA. Mogę powiedzieć, że Polska doskonale zrozumiała to przesłanie i zaczyna odgrywać aktywną rolę w rozwoju branży kosmicznej. Nasze porozumienie, które dziś podpisaliśmy, oznacza także, że kolejny Polak poleci w kosmos. Stanie się to prawie 50 lat po tym, jak dokonał tego Mirosław Hermaszewski – powiedział dyrektor generalny ESA.

Polski lot w kosmos 

Poza lotem Polaka w kosmos porozumienia dotyczą także organizacji staży dla Polaków w ESA, do których pierwszy nabór planowany jest na wrzesień tego roku. Jak powiedział minister Waldemar Buda, umowy mają także zagwarantować szybszy rozwój polskim firmom związanym z branżą kosmiczną.

– Mamy 400 firm, które w tej branży działają, chcemy, by one poprzez te umowy i współpracę z ESA nabrały dynamiki, żeby weszły na wyższy poziom i uczestniczyły w tworzeniu nowoczesnych technologii – podkreślił podczas konferencji Waldemar Buda.

Czytaj także:

Finansowanie sektora kosmicznego w Europie

Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw, które finansują rozwój sektora kosmicznego w Europie. Jeszcze w tym roku możliwe jest podpisanie kolejnej umowy, dotyczącej budowy konstelacji dwóch lub trzech polskich cywilnych satelitów obserwacyjnych.

Lot Polaka w kosmos planowany jest na drugą połowę przyszłego roku. Prawdopodobnie dokona tego dr Sławosz Uznański, rezerwowy astronauta ESA, który 4 września w Kolonii rozpoczyna szkolenie przygotowujące do misji.

Posłuchaj

3:26
Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw, które finansują rozwój sektora kosmicznego w Europie (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 30.08.2023
Godzina emisji: 10.15

IAR/zch

Polecane