Dwór w Modliszewicach – renesansowa budowla obronna z odrobiną Wawelu
2023-08-28, 14:08 | aktualizacja 2023-09-25, 12:09
Choć dziś po jego dawnym blasku pozostał jedynie cień, dwór obronny w Modliszewicach ma na tyle ciekawą, nieco bajkową konstrukcję, że warto zajrzeć do niego, podróżując przez Kielecczyznę.
- Modliszewice to wieś w województwie świętokrzyskim, położona na zachód od Końskich.
- Tutejszy dwór obronny, położony na sztucznej wyspie, należy do najciekawszych tego typu zabytków w Polsce.
- Dwór powstał w XVI wieku. Jego fundatorem był starosta kolneński Andrzej Modliszewski, a projektantem najprawdopodobniej znany architekt Santi Gucci.
Modliszewice były wzmiankowane w dokumentach już w XIII wieku. Swą nazwę wieś zawdzięcza nazwisku rodziny Modliszewskich, którzy byli jednymi z pierwszych właścicieli tutejszych włości. W XVI wieku wybudowano tutaj dwór obronny, którego pozostałości możemy oglądać do dziś.
Dwukondygnacyjna budowla powstała na planie czworoboku z dwiema narożnymi wieżami, z których można było bronić się przed najeźdźcą. Jej walory obronne wzmacniało dodatkowo położenie na szczycie kopca usypanego na terenie sztucznej wysepki. Parę architektonicznych szczegółów łączy dwór w Modliszewicach z zamkiem na Wawelu – chodzi o łaciński napis umieszczony na drzwiach na piętrze budynku, będący wierną kopią inskrypcji ze słynnej krakowskiej warowni. Po północnej stronie fasady zachowały się natomiast kamienne obramowania z doby renesansu.
Od arcybiskupa po nazistowskiego oprawcę
Na początku XVIII wieku majątek przejął arcybiskup gnieźnieński Jan Lipski. Za jego czasów posiadłość otoczono murem, a po jej północnej stronie powstał budynek bramny. Dwór zaczął podupadać pod koniec XIX wieku, za czasów rodziny Tarnowskich. W czasie II wojny światowej zamieszkał w nim Niemiec Eduard Fitting, budzący postrach w okolicy swoim barbarzyńskim okrucieństwem. Zginął on z rąk partyzantów w 1943 roku.
Po zakończeniu wojny budynek popadł w dalszą ruinę. Część dawnego blasku odzyskał dzięki pracom remontowym z przełomu lat 80. i 90., których jednak do dziś nie doprowadzono do końca.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Pałac Krasińskich – barokowa perła w sercu Warszawy
- Strzelce Opolskie. Nawet ruiny zamku zapierają dech
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 28.08.2023
Godzina emisji: 10.45
kc