Wystawa, która aktywizuje i uczy: "Kopernik – Konstelacje"
2023-08-28, 11:08 | aktualizacja 2023-08-28, 12:08
Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do obejrzenia instalacji plenerowej pt. "Kopernik – Konstelacje". Ekspozycja opowiada o życiu i dokonaniach wielkiego polskiego astronoma, który "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię" i zapisał się w historii światowej nauki. Interaktywna rzeźba miejska oferuje przestrzenne doświadczenie dla zwiedzających, a zlokalizowana jest przed galerią Kordegarda, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. O wystawie w Programie 3 Polskiego Radia opowiedziała Joanna Bancerowska.
- Instalacja plenerowa "Kopernik – Konstelacje" to zwycięska praca w międzynarodowym konkursie Narodowego Centrum Kultury.
- Konkurs został zorganizowany w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
- "Ta wystawa ma charakter aktywizujący" – podkreślił profesor Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Przed galerią Narodowego Centrum Kultury Kordegarda stanęła instalacja plenerowa "Kopernik – Konstelacje". To zwycięska praca w międzynarodowym konkursie Narodowego Centrum Kultury o tym samym tytule. Konkurs został zorganizowany w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Wystawa, która aktywizuje odwiedzających
– Ta wystawa ma charakter aktywizujący – podkreślał podczas otwarcia profesor Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. – Żeby dowiedzieć się, żeby pogłębić wiedzę na temat Mikołaja Kopernika, żeby uczestniczyć właśnie w przestrzeni publicznej z tym wybitnym mistrzem. Bo trzeba powiedzieć, że Kopernik to człowiek wielu różnych talentów i umiejętności. To prawnik, to ekonomista, to duchowny. Zachęcamy, żeby o historii opowiadać w sposób nowoczesny, ta wystawa temu służy – powiedział profesor Wiśniewski.
Zwycięska praca
Instalacja to abstrakcyjny model układu słonecznego, którego autorami są Agata Gryszkiewicz i Mateusz Góra z Tamaga Studio.
– W środku możemy odczuć to wrażenie zbliżania się do słońca i układu słonecznego. Końcowy otwór właśnie z jednej strony budzi ciekawość zwiedzających, a jednocześnie jest metaforycznym słońcem, można nazwać, czyli przez niego wpada światło, a jednocześnie oświetla wnętrze tego modelu – wyjaśniali autorzy instalacji.
Do międzynarodowego konkursu "Kopernik – Konstelacje" zgłoszonych zostało 28 prac z Polski, Austrii, Meksyku i Mołdawii. Zwycięski projekt będzie można oglądać w Kordegardzie przy Krakowskim Przedmieściu 15 do dwunastego września.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Leniwe popołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 27.08.2023
Godzina emisji: 13.07
***