Bezrobocie za czasów Tuska. Bielan: w wielu regionach Polski pamięć o tej sytuacji wciąż jest żywa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bezrobocie za czasów Tuska. Bielan: w wielu regionach Polski pamięć o tej sytuacji wciąż jest żywa
Śniadanie w Trójce - prowadzi Beata MichniewiczFoto: PR3

Kwestia bezrobocia jest istotnym tematem obecnej kampanii wyborczej - przekonywali na antenie Programu 3 Polskiego Radia posłowie Zjednoczonej Prawicy w programie "Śniadanie w Trójce". - To za Tuska było ono najwyższe, a dziś Tusk chce wrócić do władzy - wskazywał Adam Bielan. Gośćmi audycji byli także: Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Bartosz Kownacki (PiS), Marek Sawicki (Koalicja Polska) oraz Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta).

- Pamięć o wysokim bezrobociu za Donalda Tuska w wielu regionach wciąż jest żywa. Ludzie pamiętają, że za tamtych czasów wynosiło ono ponad 14 proc, a ponad 2,3 miliona osób było bez pracy. Dziś to jest grubo poniżej 800 tys. - mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł Zjednoczonej Prawicy Adam Bielan.

Adam Bielan zwracał uwagę, że spośród 27 państw UE poziom bezrobocia niższy niż w Polsce jest wyłącznie na Malcie. - To jest duża zasługa rządów Prawa i Sprawiedliwości. My przeszliśmy suchą stopą przez COVID i lockdowny, kiedy zagrożonych było setki tysięcy miejsc pracy - przypominał.

Platforma za to zapłaciła

W tej kwestii poseł Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski zgodził się, że dziś w Polsce nie ma problemu bezrobocia, dlatego w jego ocenie nie powinno być ono tematem obecnej kampanii wyborczej. - Bezrobocie w Polsce za czasów Donalda Tuska niewątpliwie było wysokie i za to Platforma Obywatelska została za to rozliczona. Dziś powinniśmy rozliczać PiS z jego kadencji - ocenił Gawkowski. 

Czytaj również na TVP Info: tu za rządów PO-PSL było rekordowe bezrobocie [REPORTAŻ]

Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy zwracali uwagę na prawidłowość, że kiedy rządy w Polsce przejmowało ich ugrupowanie wówczas poziom bezrobocia zaczynał spadać, kiedy zaś do władzy dochodziła ekipa Donalda Tuska wówczas ten wskaźnik z powrotem wzrastał. - A dziś Donald Tusk chce wrócić. Dlatego zgadzam się z oceną Jarosława Kaczyńskiego, że Tusk jest największym zagrożeniem dla naszego kraju. Mam nadzieję, że Polacy będą mądrzy i nie pozwolą na ten powrót - dodawał Bielan.

PKB będzie wzrastać

Poseł PO Andrzej Halicki nie chciał odpowiadać na pytanie dlaczego za czasów rządów Donalda Tusk liczba zatrudnionych malała. Stwierdził za to, że obecnie Polska jest jest jedynym krajem w UE, w którym "panuje recesja". - To jest całkowita nieprawda. Polskie PKB cały czas wzrasta i to, że w jednym czy drugim kwartale spadło to nie znaczy, że w całym roku 2023 nie będzie wzrostu PKB. Będzie - prostował stwierdzenia przedstawiciela PO Bartosz Kownacki. 

- Dlatego też w tych wyborach odpowiemy czy chcemy takiej Polski gdzie bezrobocie jest naprawdę niskie, czy takie jak było za Donalda Tuska, czyli ponad 14 proc. - podsumowywał poseł PiS.

Zobacz także w i.pl: Tylko tylu Polaków jest bez pracy. Wicerzecznik PiS Urszula Rusecka: Niespotykana dotąd liczba osób pracujących

Posłuchaj

51:04
Bezrobocie ważnym tematem w kampanii? (Śniadanie w Trójce/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Śniadanie w Trójce" to audycja publicystyczna podsumowująca najważniejsze wydarzenia tygodnia. Jest transmitowana online. Stream jest dostępny na Facebooku Trójki, Twitterze Trójkikanale YouTube Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia i portalu PolskieRadio24.pl.

Najczęściej czytane

***

Audycja: Śniadanie w Trójce

ProwadzącaBeata Michniewicz

Goście: Adam Bielan (Partia Republikańska), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Bartosz Kownacki (PiS), Marek Sawicki (Koalicja Polska), Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta)

Data: 26.08.2023

Godzina: 9.06

łs

Polecane