Indyjski pojazd Chandrayaan-3 wylądował na Księżycu!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Indyjski pojazd Chandrayaan-3 wylądował na Księżycu!
Indie jako czwarty kraj na świecie wylądowały na KsiężycuFoto: PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY

Indie dołączyły do kosmicznych mocarstw: w środę, 24 sierpnia, księżycowy lądownik Chandrayaan-3 bezpiecznie osiadł na Srebrnym Globie. Jako pierwszy dokonał tego w okolicach bieguna południowego. To wielki sukces naukowy i gospodarczy tego kraju.

  • Dotychczas na Księżycu wylądowali jedynie Amerykanie, Związek Radziecki i Chiny. Amerykanie jako jedyni wysłali na naszego satelitę ludzi.
  • Indyjski pojazd jest pierwszym, który wylądował w okolicach bieguna południowego Srebrnego Globu. Wcześniej w tych okolicach rozbił się rosyjski lądownik Łuna 25.
  • W rejonie bieguna południowego z dużym prawdopodobieństwem znajdują się największe na Księżycu zasoby lodu wodnego.

Miękkie lądowanie na Srebrnym Globie

– Lądowanie na Księżycu to zawsze bardzo stresująca sytuacja, szczególnie dla kontroli naziemnej. W tym przypadku szczególnie, gdyż poprzedni lądownik Chandrayaan-2, rozbił się w ostatniej fazie lądowania. Tym razem wszystko poszło tak, jak miało pójść: lądownik osiadł na powierzchni w sposób miękki, nawiązał kontakt z Ziemią – opowiada Rafał Grabiański z portalu Urania – postępy astronomii. – Zdążył też już wypuścić niewielkiego łazika, który, miejmy nadzieję, będzie działał, jak zaplanowano, przez kilka tygodni – dodaje.

Tajemnica bieguna południowego

Indyjski pojazd wylądował w pobliżu bieguna południowego Księżyca. W tym samym rejonie swoją sondę Łuna 25 chcieli osadzić także Rosjanie, jednak doszło do jej rozbicia. Również Amerykanie, którzy planują powrót na Księżyc, chcą lądować właśnie w okolicy bieguna południowego.

Dlaczego wszyscy chcą się znaleźć właśnie w tym rejonie? Odpowiedź jest prosta: – Wygląda na to, że jest tam pod powierzchnią lód wodny, dużo więcej niż w pozostałych miejscach Księżyca, który jest bardzo suchy. A jeżeli jest woda, to w przyszłości można z niej zrobić paliwo, żeby wrócić na Ziemię, ale też stworzyć gospodarkę księżycową – tłumaczy Trójkowy gość. – I to są te powody: naukowy, bo są tam też inne minerały. No i użyteczny, jeśli chcemy myśleć o tym, że kiedyś będziemy mieli na stałe bazę na Księżycu – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:27
Indie - czwarte mocarstwo kosmiczne (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Rafał Grabiański (portal Urania – postępy astronomii)
Data emisji: 24.08.2023
Godzina emisji: 9.43

pr

Polecane