"Kochanica króla" z Johnnym Deppem – czy to będzie renesans kina kostiumowego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kochanica króla" z Johnnym Deppem – czy to będzie renesans kina kostiumowego?
"Przeminęło z wiatrem" z 1939 roku - klasyka filmu kostiumowegoFoto: PAP/Photoshot

Czy film "Kochanica króla" z Johnnym Deppem w roli Ludwika XV przywróci modę na kino kostiumowe? Pierwsze recenzje krytyków filmowych nie są zbyt entuzjastyczne, ale ostateczny werdykt i tak wydadzą widzowie.  

  • Polska premiera filmu "Kochanica króla" zaplanowana jest na 24 sierpnia.
  • Akcja tego kostiumowego obrazu rozgrywa się w pełnej klasowych podziałów XVIII-wiecznej Francji sprzed rewolucji 1789 roku.
  • Pojęcie "film kostiumowy" jest bardzo szerokie. Najczęściej jest to kino historyczne, będące ekranizacją dzieła literackiego.

Film "Kochanica króla" przedstawia losy Jeanne Vaubernier, młodej i ambitnej kobiety z najniższej klasy społecznej, która staje się ulubienicą francuskiego króla Ludwika XV i wywiera na niego na tyle duży wpływ, że staje się on innym człowiekiem. Na przekór etykiecie i XVIII-wiecznym konwenansom Jeanne przenosi się do Wersalu, co wywołuje skandal na dworze.

Film mogli już zobaczyć widzowie ostatniego festiwalu w Cannes. Krytycy potraktowali go chłodno, obraz otrzymał na ogół negatywne recenzje. Filmoznawca Łukasz Adamski, który ma już za sobą seans "Kochanicy króla" przyznaje, że nie jest to wybitne dzieło, zwraca jednak uwagę na osobę mającej algierskie korzenie francuskiej reżyserki Maïwenn. – Ona wszystkie swoje filmy naznacza percepcją imigrantki z kraju afrykańskiego – mówił gość "Trójki do trzeciej".


Posłuchaj

2:37
Łukasz Adamski o filmie "Kochanica króla", cz. 1 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Inna twarz Johnny'ego Deppa

Akcja "Kochanicy króla" rozgrywa się niedługo przed nadejściem krwawej rewolucji 1789 roku, która na zawsze zmieniła oblicze Francji. Na ekranie widzimy młodego Ludwika XVI i jego dziadka, króla Ludwika XV, zwanego "Ukochanym". W tę drugą postać wciela się hollywoodzki gwiazdor Johnny Depp, dla którego jest to pierwsza filmowa rola po głośnym rozwodzie z Amber Heard, sfinalizowanym w 2022 roku. Aktor porzucił Hollywood i przeniósł się na stałe do Europy.

– Niektórzy twierdzą, że Johnny Depp jest w tym filmie sztywny, że może nie jest to do końca jego rola. Ale ja myślę, że on jako ten Ludwik jest dobry. Pokazuje nieco inną twarz niż ta pełna ekspresji z "Piratów z Karaibów". To twarz, którą miał w filmach Jima Jarmuscha czy Tima Burtona, w tym kinie bardziej artystycznym – stwierdził Łukasz Adamski.


Posłuchaj

1:53
Łukasz Adamski o filmie "Kochanica króla", cz. 2 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czym właściwie jest film kostiumowy?

Mimo nie najlepszych recenzji "Kochanica króla" to kolejny film kostiumowy, który ma szansę podbić serca widzów. W historii kina było wiele takich obrazów, a jeden z najsłynniejszych to obsypane Oscarami "Przeminęło z wiatrem" z 1939 roku, z Vivien Leigh i Clarkiem Gable w rolach głównych.

Samo pojęcie filmu kostiumowego jest jednak czysto umowne i opiera się na nie do końca precyzyjnych kryteriach. – To jest taka zgoda ponad gatunkami, odnosząca się do filmu historycznego, do filmu płaszcza i szpady, do westernu i do wszelkich filmów, w których to, jak aktorzy są ubrani, co na sobie noszą, w szczególnie silny sposób podkreśla ich pozycję społeczną, charakter, sposób bycia, jakieś rysy psychologiczne czy stan majątkowy – tłumaczy Andrzej Bukowiecki, powołując się na podręczniki filmoznawstwa.

– Każdy film historyczny jest filmem kostiumowym, natomiast nie każdy film kostiumowy jest filmem historycznym – zaznacza krytyk filmowy. – Ja bym bronił jednak pewnej odrębności i autonomiczności filmów kostiumowych, które najczęściej oparte są na nieprawdziwych historiach zaczerpniętych z wielkiej literatury.

Kino jak muzeum

Zdaniem dziennikarza Artura Cichmińskiego stroje w filmach kostiumowych są elementem, który decyduje o ich atrakcyjności wizualnej i pewnej egzotyce. – Na co dzień żyjemy w innych realiach, w innych kostiumach, ta rzeczywistość diametralnie się różni. To jest trochę jak z pójściem do muzeum – uważa gość Trójki.


Posłuchaj

3:51
Czym jest film kostiumowy? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Gość: Łukasz Adamski (dziennikarz filmowy)
Data emisji: 23.08.2023
Godziny emisji: 12.14, 13.12, 13.18

kc

Polecane