Wybory 2023. Powstał serwis, który zweryfikuje treści, rozpozna fake newsy i manipulacje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wybory 2023. Powstał serwis, który zweryfikuje treści, rozpozna fake newsy i manipulacje
Шэсць тыдняў абяцанняў. Пачынаецца найважнейшы этап выбарчай кампанііFoto: Shutterstock/PawelKacperek

Zbliżają się wybory, kampania wyborcza nabiera tempa. Jest oczywiste, że w jej trakcie, obok informacji o programach poszczególnych kandydatów, będą się pojawiać także różnego rodzaje fake newsy i dezinformacje. Dlatego NASK uruchomił serwis bezpiecznewybory.pl, który jest ogólnodostępnym miejscem zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa oraz szkodliwych treści, a także kompendium wiedzy wyborczej. Na portalu można też znaleźć aktualne i zweryfikowane informacje dotyczące procesu wyborczego.

  • Serwis bezpiecznewybory.pl powstał z inicjatywy NASK, przy wsparciu Google, Meta i TikTok.
  • Serwis bezpiecznewybory.pl ma pomóc w zapewnieniu cyfrowego bezpieczeństwa nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Dla wyborców i komitetów wyborczych

"Serwis bezpiecznewybory.pl powstał z inicjatywy NASK, przy wsparciu Google, Meta i TikTok. Jest ogólnodostępnym miejscem zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformacji oraz kompendium wiedzy wyborczej. W portalu znajdują się aktualne, zweryfikowane informacje dotyczące wyborów i ich bezpieczeństwa. Portal publikuje komunikaty i kalendarium wyborcze, przedstawia dobre praktyki w zwalczaniu zagrożeń internetowych, pomaga w rozpoznawaniu technik manipulacji" – piszą na stronie twórcy serwisu. "Serwis bezpiecznewybory.pl to element prac nad zapewnieniem cyfrowego bezpieczeństwa nadchodzących wyborów parlamentarnych. Intencją jest ograniczanie dezinformacji, zapobieganie fake newsom czy przeciwdziałanie zagrożeniom i naciskom, które mogą pojawić się w związku z trwającą wojną hybrydową. Z możliwości, jakie daje serwis, mogą korzystać przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych, którym zależy na transparentności kampanii wyborczej i bezpieczeństwie najważniejszego wydarzenia w tegorocznym kalendarzu politycznym Polski" – deklarują.

Jak sprawdzić fake news, jak zgłosić incydent

– Wybory to nasze ulubione święto demokracji. Otworzyliśmy serwis dla wszystkich obywateli zainteresowanych tym, co i w jaki sposób można zmanipulować w kwestii wyborów. Nie chodzi tylko o fake newsy, bo one się pojawiały, pojawiają i będą się pojawiały, a my jako NASK, dział Przeciwdziałania Dezinformacji, pracujemy nad nimi codziennie, monitorujemy polski internet – tłumaczy Marta Gromada, kierownik Zespołu Monitorowania i Analiz Przestrzeni Informacyjnej NASK. – Będziemy zajmować się również informacjami na temat procesu wyborczego: że ktoś informuje, że nie została utworzona komisja wyborcza, albo że powstała, ale jest podany błędny adres, ktoś celowo wprowadza w błąd, wrzuca zdjęcia kart wyborczych lub w inny sposób zakłóca proces wyborczy, próbuje w niego ingerować, podszywać się pod kogoś, rozsyłać groźne informacje – wskazuje.

Na portalu można także znaleźć m.in. pełne kalendarium wyborcze, "Przewodnik wyborczy" zawierający informacje dotyczące np. praw osób z niepełnosprawnością, jak głosować poza miejscem zamieszkania bądź z zagranicy. Jest tam także "Baza wiedzy wyborczej" zawierająca materiały informacyjne dotyczące m.in. rozpoznawania fake newsów czy dezinformacji.

Przeczytaj także


Posłuchaj

5:57
Powstał serwis bezpiecznewybory.pl mający pomóc wyborcom w uzyskaniu rzetelnych informacji wyborczych, zapobiec manipulacjom i fake newsom
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Marta Gromada (kierownik Zespołu Monitorowania i Analiz Przestrzeni Informacyjnej NASK)
Data emisji: 23.08.2023
Godzina emisji: 10.15

pr

Polecane