Anna Chodakowska: chcę grać, to co chcę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Anna Chodakowska: chcę grać, to co chcę
Anna Chodakowska w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

– Uważam, że zawód aktorski jest misją, może to, że się ludzie śmieją, też jest misją, ale dla mnie tą misją jest to, że pokazujemy to, co ludzi naprawdę dotyka. To jest ciekawe – mówi Anna Chodakowska, świętująca jubileusz 50-lecia pracy na scenie.

Anna Chodakowska mówiąc o wyborze ról, które gra, kieruje się swoją chęcią zmierzenia się z daną postacią, ukazania jej przemian. Czasem wiąże się to z ogromnym wyzwaniem. Tak właśnie jest teraz. Aktorka bierze obecnie udział w próbach do "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" Ödöna von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, które późną jesienią będziemy mogli zobaczyć na scenie teatru Narodowego w Warszawie. W sztuce portretuje postać babki celowo doprowadzającej do śmierci wnuka, który jest nieślubnym dzieckiem jej syna. 

50 lat na scenie Anny Chodakowskiej

Anna Chodakowska jest aktorką, reżyserem i pedagogiem. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie,  studiowała także wokalistykę w szkole muzycznej. W teatrze debiutowała brawurowo – tytułową rolą w "Antygonie" Sofoklesa w Teatrze Narodowym. Występowała także m.in. w roli tytułowej w "Balladynie" oraz w "Śnie srebrnym Salomei" Juliusza Słowackiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. 


Posłuchaj

51:39
Wszechstronne aktorstwo Anny Chodakowskiej, między "W labiryncie" a "Snem srebrnym Salomei"(W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przeczytaj także:

I anielsko i diabolicznie

Rolą Chodakowskiej w tym ostatnim spektaklu zainteresowali się Maria Janion i Miron Białoszewski. - Zrobili ze mną specjalnie na ten temat program w radiu, wypytując mnie, dlaczego Salusia jest taka, jaka jest, i co to, moim zdaniem, znaczy. (...) Salomea zwykle grana jako anielica, osoba naiwna, dzieweczka romantyczna, zalękniona wszystkiego, która ma widzenie religijne. A ja wymyśliłam sobie, że to jest coś więcej, że ona wie, a tylko robi wrażenie na ludziach. I wtedy zabrzmiało to trochę diabolicznie – wspominała aktorka w rozmowie z Polskim Radiem.

Anna Chodakowska to także aktorka Teatru Polskiego Radia. Sprawdź wyjątkowe słuchowiska >>>

Opowiadając o swojej współpracy z Adamem Hanuszkiewiczem, Anna Chodakowska przyznała w Trójce, że reżyser powiedział jej przed laty: "nie jesteś piękna, ale jesteś interesująca, a to dużo więcej na scenie". Dzięki temu, jak przyznaje Anna Chodakowska, może zagrać na scenie każdą rolę i te komediowe, i te dramatyczne. Jej rola w serialu "W labiryncie", jak przyznaje, zaowocowała m.in. tym, że mężczyźni zaczepiali ją na ulicy. – I mówi "Pani Renato, ja z panią to i na koniec świata" – mówi aktorka. 

 

Ponadto w audycji m.in.:

  • recenzja spektaklu "Głową w piasek" w reż. Marii Seweryn w Teatrze Polonia;
  • Wędrówki Malwiny – "Vatzlav" Sławomira Mrożka w reżyserii Jarosława Gajewskiego w Teatrze Klasyki Polskiej;
  • Antyporadnik – recenzenckie bingo;
  • 20. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

#WAntrakcie - Anna Chodakowska/Trójka Program 3 Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 20.08.2023
Godziny emisji: 15.06

gs


Polecane