"Ucho" rozwiązuje zagadkę kryminalną [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ucho" rozwiązuje zagadkę kryminalną [POSŁUCHAJ]
Adam Wojtyszko w studiu radiowej TrójkiFoto: Wojciech Dorosz / Polskie Radio

Adam Wojtyszko proponuje nową formułę słuchowiska sensacyjno-kryminalnego. To krótkie utwory, podzielone na minirozdziały, które wprowadza narrator. Oprawę dźwiękową stanowią autentyczne odgłosy, efekt nagrań terenowych. Fabułę tworzą historie fikcyjne, ale prawdopodobne.

W ten sposób budowane słuchowiska są rodzajem parareportaży. Różnią się więc zasadniczo od najstarszego Trójkowego cyklu "Teatrzyk Zielone Oko". Ich reżyser i autor na słuchowiska retro odpowiada cyklem dostosowanym do percepcji współczesnego odbiorcy. Kolejne utwory z tego cyklu tworzą odrębne całości fabularne, połączone jedynie formą. – Walczymy o to, żeby było jak najwięcej tej opowieści dźwiękiem, która, wciąż twierdzę, najskuteczniej uruchamia wyobraźnię – mówi Adam Wojtyszko.

Gość "Sceny teatralnej Trójki" został niedawno mianowany zastępcą dyrektora Janusza Kukuły w Teatrze Polskiego Radia. – To gigantyczne wyróżnienie. Jestem przerażony, onieśmielony i zaszczycony. Jest to rola, z którą na pewno jeszcze długo będę się oswajał. Mam wielkie marzenie, żeby, na ile się da, wspierać Teatr Polskiego Radia, przydać się tam, gdzie mogę się przydać, a tym, którzy wiedzą, co robią, nie przeszkadzać  deklaruje Wojtyszko.

Aleksandra Radwan i Michał Bajor, fot. Polskie Radio/Wojciech Kusiński Aleksandra Radwan i Michał Bajor, fot. Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Tytułowym bohaterem słuchowiska jest pan "Ucho", technik policyjny, który słyszy więcej niż inni. Wojtyszko zaproponował ciekawą formę – siedem kilkuminutowych części, składających się na rodzaj miniserialu. W zawrotnym tempie zmierzamy do finału, czyli rozwiązania zagadki kryminalnej. My od początku wiemy, kto jest winny, ale bohaterowie tego nie wiedzą.

Zapraszamy do posłuchania pierwszego odcinka serii pt. "Ucho". 

Adam Wojtyszko, "Ucho" – premiera: 26.02.2023

Autor i reżyser – Adam Wojtyszko

Reżyseria dźwięku – Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne – Renata Baszun

Kierownictwo produkcji – Beata Jankowska

Występują:

Aleksandra Radwan

Ewa Kania

Sara Lityńska

Zbigniew Suszyński

Krzysztof Szczepaniak

Łukasz Karczewski

Mirosław Wieprzewski

Michał Bajor

oraz gościnnie – Paweł Drzewiecki w roli Narratora

czas trwania: 31'13''


Posłuchaj

48:35
Adam Wojtyszko, "Ucho" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Na "Scenę teatralną Trójki" w niedzielę (20 sierpnia) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

kc

Polecane