Z Los Angeles na wyspę Catalina, Reportaż "Spokojnej wody" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z Los Angeles na wyspę Catalina, Reportaż "Spokojnej wody" [POSŁUCHAJ]
Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski chcą przepłynąć wpław z Los Angeles na wyspę Catalina. To 34 km w towarzystwie ryb latających, delfinów i rekinówFoto: Shutterstock/Sunart Media

"Spokojnej wody" – tego zawsze życzy się pływakom, a ta przeprawa była wyjątkowa: Aleksandra Kabelis popłynęła na wyspę Catalina, a Piotr Biankowski pokonał tę samą trasę w przeciwnym kierunku, do Los Angeles. Przepłynięcie odcinka o długości 34 kilometrów zajęło każdemu z nich 12-14 godzin. Do swoich celów dotarli w towarzystwie ryb latających, delfinów i rekinów.

  • Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski przepłynęli Kanał Catalina. Trasę Los Angeles - wyspa Catalina każde z nich pokonało w przeciwnym kierunku. 
  • Kanał Catalina, nazywany La Manche Ameryki, to jedna z trzech najbardziej wymagających przepraw długodystansowych.
  • Pokonanie kanału wpław wiąże się przede wszystkim z takimi wyzwaniami, jak: zmieniająca się temperatura wody, silne prądy oraz obecność stworzeń morskich.

Projekt, w który zaangażowali się pływacy, wiąże się ze zbiórką charytatywną. W tym roku marzeniem Aleksandry i Piotra było sfinansowanie przyjazdu mobilnego ambulansu, który całkowicie za darmo, za pomocą USG przebadałby dzieci w celu wykrywania zmian nowotworowych w województwie pomorskim, z którego obydwoje pochodzą.

Kanał La Manche 

– Pierwszy raz nazwisko Piotra usłyszałam podczas jego przeprawy przez Kanał La Manche: to było bardzo duże wydarzenie i poruszenie w naszym środowisku pływackim. Z tego względu, ze Piotr spędził w wodzie ponad 15 godzin i przepłynął ponad 60 km – mówi Aleksandra Kabelis. – Tam nigdy nie przepłynie się w linii prostej: zawsze się płynie eskę z powodu prądów. Śmieliśmy się, że Piotr przepłynął zetkę  znak Zorro – wspomina.

– Wszyscy na lądzie byli ciepło ubrani: czapki, rękawice, wielkie kurty, buty zimowe i spodnie. Wyglądało to, jak bardzo trudna wyprawa górska. Pokład się chwieje, widać jak uderza o niego woda, wiatr świszczy… A Piotr z boku płynie! – opisuje.

Jezioro Bajkał

– Po Kanale La Manche nie planowałem niczego. Potem pojawił się pomysł, aby przepłynąć jezioro Bajkał w sztafecie z 15 innymi pływakami z całego świata, ale z powodu wojny nie doszedł do skutku – opowiada Piotr Biankowski. – Szukam sobie zawsze wyzwań niespotykanych. Kolega Bogusław Ogrodnik opowiadał mi o Loch Ness: wąski akwen, bardzo głęboki, ponad 230 metrów, woda tam się nigdy nie nagrzewa w górzystym rejonie Szkocji – opisuje warunki.


Czytaj także:


Pływać i stawiać sobie wysokie cele 

Piotr Biankowski od młodzieńczych lat związany jest z wodą. Specjalizujący się w długodystansowym pływaniu na wodach otwartych oraz ekstremalnym pływaniu w zimnej wodzie. Były też zawodnik rugby. Jest medalistą Mistrzostw Świata oraz Pucharów Świata w pływaniu zimowym. Zdobył Kanał La Manche wpław (2021). W 2022 roku z sukcesem opłynął wyspę Manhattan w Nowym Jorku (49,5 km) oraz jako pierwszy Polak w historii przepłynął jezioro Loch Ness w Szkocji (37 km). Jest też głównym organizatorem największej imprezy zimowego pływania w Polsce: Gdynia Winter Swimming Cup – mistrzostw w lodowym pływaniu.

Aleksandra Kabelis była reprezentantką kadry narodowej w pływaniu w płetwach. Jest też trenerem pływania, ratownikiem morskim oraz sternikiem motorowodnym. Jest multimedalistką Mistrzostw Polski w pływaniu w płetwach, ratownictwie sportowym oraz w lodowym pływaniu. Wielokrotnie ukończyła dystans 1 km w lodowej wodzie uzyskując tytuł Baltic Cold Beast.

W czerwcu 2023 roku Aleksandra i  Piotr jako pierwsi Polacy w historii przepłynęli największe jezioro Anglii, Windermere. Wspólnie organizują także największą imprezę zimowego pływania w Polsce: Gdynia Winter Swimming Cup.

"Spokojnej wody" - reportaż U. Żółtowskiej o przeprawie pływackiej z Los Angeles na wyspę Catalina/YouTube Polskie Radio


***

Tytuł reportażu: "Spokojnej wody"
Autorka reportażu: 
Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 
14.08.2023
Godzina emisji: 
22.17

Polecane