Z Los Angeles na wyspę Catalina, Reportaż "Spokojnej wody" [POSŁUCHAJ]
2023-08-16, 21:08 | aktualizacja 2023-08-31, 14:08
"Spokojnej wody" – tego zawsze życzy się pływakom, a ta przeprawa była wyjątkowa: Aleksandra Kabelis popłynęła na wyspę Catalina, a Piotr Biankowski pokonał tę samą trasę w przeciwnym kierunku, do Los Angeles. Przepłynięcie odcinka o długości 34 kilometrów zajęło każdemu z nich 12-14 godzin. Do swoich celów dotarli w towarzystwie ryb latających, delfinów i rekinów.
- Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski przepłynęli Kanał Catalina. Trasę Los Angeles - wyspa Catalina każde z nich pokonało w przeciwnym kierunku.
- Kanał Catalina, nazywany La Manche Ameryki, to jedna z trzech najbardziej wymagających przepraw długodystansowych.
- Pokonanie kanału wpław wiąże się przede wszystkim z takimi wyzwaniami, jak: zmieniająca się temperatura wody, silne prądy oraz obecność stworzeń morskich.
Projekt, w który zaangażowali się pływacy, wiąże się ze zbiórką charytatywną. W tym roku marzeniem Aleksandry i Piotra było sfinansowanie przyjazdu mobilnego ambulansu, który całkowicie za darmo, za pomocą USG przebadałby dzieci w celu wykrywania zmian nowotworowych w województwie pomorskim, z którego obydwoje pochodzą.
Kanał La Manche
– Pierwszy raz nazwisko Piotra usłyszałam podczas jego przeprawy przez Kanał La Manche: to było bardzo duże wydarzenie i poruszenie w naszym środowisku pływackim. Z tego względu, ze Piotr spędził w wodzie ponad 15 godzin i przepłynął ponad 60 km – mówi Aleksandra Kabelis. – Tam nigdy nie przepłynie się w linii prostej: zawsze się płynie eskę z powodu prądów. Śmieliśmy się, że Piotr przepłynął zetkę – znak Zorro – wspomina.
– Wszyscy na lądzie byli ciepło ubrani: czapki, rękawice, wielkie kurty, buty zimowe i spodnie. Wyglądało to, jak bardzo trudna wyprawa górska. Pokład się chwieje, widać jak uderza o niego woda, wiatr świszczy… A Piotr z boku płynie! – opisuje.
Jezioro Bajkał
– Po Kanale La Manche nie planowałem niczego. Potem pojawił się pomysł, aby przepłynąć jezioro Bajkał w sztafecie z 15 innymi pływakami z całego świata, ale z powodu wojny nie doszedł do skutku – opowiada Piotr Biankowski. – Szukam sobie zawsze wyzwań niespotykanych. Kolega Bogusław Ogrodnik opowiadał mi o Loch Ness: wąski akwen, bardzo głęboki, ponad 230 metrów, woda tam się nigdy nie nagrzewa w górzystym rejonie Szkocji – opisuje warunki.
Czytaj także:
- Zabrać nad wodę rozum i rozsądek. Reportaż Weroniki Puszkar [POSŁUCHAJ]
- Wyjątkowe wydarzenie, niezwykłe emocje. Tour de Pologne w reportażu "Karawana jedzie dalej" [POSŁUCHAJ]
Pływać i stawiać sobie wysokie cele
Piotr Biankowski od młodzieńczych lat związany jest z wodą. Specjalizujący się w długodystansowym pływaniu na wodach otwartych oraz ekstremalnym pływaniu w zimnej wodzie. Były też zawodnik rugby. Jest medalistą Mistrzostw Świata oraz Pucharów Świata w pływaniu zimowym. Zdobył Kanał La Manche wpław (2021). W 2022 roku z sukcesem opłynął wyspę Manhattan w Nowym Jorku (49,5 km) oraz jako pierwszy Polak w historii przepłynął jezioro Loch Ness w Szkocji (37 km). Jest też głównym organizatorem największej imprezy zimowego pływania w Polsce: Gdynia Winter Swimming Cup – mistrzostw w lodowym pływaniu.
Aleksandra Kabelis była reprezentantką kadry narodowej w pływaniu w płetwach. Jest też trenerem pływania, ratownikiem morskim oraz sternikiem motorowodnym. Jest multimedalistką Mistrzostw Polski w pływaniu w płetwach, ratownictwie sportowym oraz w lodowym pływaniu. Wielokrotnie ukończyła dystans 1 km w lodowej wodzie uzyskując tytuł Baltic Cold Beast.
W czerwcu 2023 roku Aleksandra i Piotr jako pierwsi Polacy w historii przepłynęli największe jezioro Anglii, Windermere. Wspólnie organizują także największą imprezę zimowego pływania w Polsce: Gdynia Winter Swimming Cup.
"Spokojnej wody" - reportaż U. Żółtowskiej o przeprawie pływackiej z Los Angeles na wyspę Catalina/YouTube Polskie Radio
***
Tytuł reportażu: "Spokojnej wody"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 14.08.2023
Godzina emisji: 22.17