Złota Wyspa. Paweł Althamer stworzył w Warszawie nową przestrzeń do wspólnych działań

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Złota Wyspa. Paweł Althamer stworzył w Warszawie nową przestrzeń do wspólnych działań
Paweł Althamer podczas malowania na złoto dawnego wybiegu misiów w ramach projektu "Złota Wyspa"Foto: PAP/Szymon Pulcyn

Skalisty wybieg na którym mieszkały niedźwiedzie brunatne przy Alei Solidarności był przez lata jednym z najbardziej charakterystycznych punktów stolicy. Od kiedy w 2020 roku, po 68 latach misie opuściły wybieg, stał on pusty. Aż do teraz: Paweł Althamer wpadł na pomysł, aby stworzyć tam przestrzeń przeznaczoną dla ludzi, dla wspólnych działań międzypokoleniowych i międzyśrodowiskowych. A na dodatek pomalował go na złoto.

  • Pierwsze działania w "Złotej Wyspie" rozpoczęły się w piątek, 4 sierpnia, kiedy kolektywnie malowano Wyspę na złoto. Kolejnym, w środę 16 sierpnia, jest "Biodróż": międzypokoleniowe spotkanie dla dzieci i dorosłych, które poprowadzi Michał Książek. 
  • Zaprosiłem różnych artystów, twórczych ludzi, ze swoimi pomysłami: w wielu przypadkach będzie to przygoda, podróż w nieznane – mówi Paweł Althamer.

Zamiast niedźwiedzi cisza i kontemplacja

"Złota Wyspa" – tak się nazywa projekt Pawła Althamera. – Wyspa usytuowana w środku miasta, na terenie dawnego wybiegu niedźwiedzi należącym do warszawskiego ZOO, stała się przestrzenią ciszy, kontemplacji "tu i teraz", duchowym spa – antidotum na zgiełk miejski i przebodźcowanie. Ważną rolę w podejmowanych tu działaniach odgrywają międzypokoleniowe i międzyśrodowiskowe praktyki kolektywne: czytanie ulubionych książek, rysowanie, medytacja czy poznawanie alternatywnych dla werbalnych form komunikacji – można przeczytać na stronie internetowej projektu.

– Zaprosiłem różnych artystów, twórczych ludzi, ze swoimi pomysłami: w wielu przypadkach będzie to jakaś przygoda, podróż w nieznane. Np. nie mam pojęcia, co przygotowane zostało na dzisiejszy dzień – mówi Paweł Althamer, pomysłodawca i twórca projektu "Złota Wyspa".

Poobserwować świat wokoło

Kolejne działania będą prowadzone już codziennie, aż do końca sierpnia: są wśród nich warsztaty rzeźbiarskie, które poprowadzą Józef Gałązka i Natan Kryszk. – Chwała im, to jedni z moich ulubionych absolwentów wydziału rzeźby. Bardzo mili ludzie i przyjacielsko nastawieni do świata. Dlatego byli na początku listy osób, które chciałem zaprosić do działań na Wyspie – komentuje Paweł Althamer.

Sam artysta także będzie prowadził działania. – Czasami przychodzę z zamysłem, aby poczytać swoją ulubioną książkę i usłyszeć, co na to słuchacze, dowiedzieć się, jakie to robi na nich wrażenie albo poznać ich motywacje do przychodzenia na Wyspę – opowiada artysta. – W najbliższy piątek, 18 sierpnia, chciałbym zrobić proste zajęcia, które dotyczyłyby wyciszania. Aby ludzie, których zaproszę na Wyspę, poobserwowali świat wokół, tak zwaną rzeczywistość – zachęca.

Szczegółowy plan zajęć można znaleźć na stronie Złotej Wyspy. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń lub wstęp na podstawie pobranego wcześniej bezpłatnego biletu.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:06
Złota Wyspa: nowa przestrzeń do działań międzypokoleniowych i międzyśrodowiskowych
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Paweł Althamer (artysta)
Data emisji: 16.08.2023
Godzina emisji: 14.14

pr

Polecane