Muzeum Wojska Polskiego: tłumy na otwarciu nowej siedziby i ekspozycji w Cytadeli Warszawskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzeum Wojska Polskiego: tłumy na otwarciu nowej siedziby i ekspozycji w Cytadeli Warszawskiej
Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli WarszawskiejFoto: PAP/Albert Zawada

Po wielu latach Muzeum Wojska Polskiego doczekało się nowej siedziby w Cytadeli Warszawskiej. Uroczyste otwarcie nastąpiło w niedzielę, 13 sierpnia, a chętnych, by zwiedzić ekspozycję "1000 lat chwały Oręża Polskiego" było bardzo wielu.

  • W muzeum obecnie jest wystawianych ok. trzy tys. najcenniejszych zabytków ze łącznie liczącej blisko 300 tys. obiektów kolekcji.
  • Dla zwiedzających został udostępniony tzw. pawilon południowy, realizacja pawilonu północnego jest w planach. Docelowo, po zakończeniu inwestycji wystawionych będzie ponad 30 tysięcy obiektów związanych z historią oręża polskiego.
  • Tak poprowadziliśmy aranżacje, by to nie była "ekspozycja za szybką": zwiedzający przechodzi niejako przez pewne epoki, które na niego wychodzą z gablot – opisuje dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski.

Muzeum Wojska Polskiego krzewi chwalebne tradycje militarne

W otwarciu nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego wzięli udział rekonstruktorzy historyczni, którzy m.in. rozstawili XV-wieczne bombardy i armaty z późniejszych epok. Oddali z nich salwę honorową.

Podczas uroczystości oficjalnego otwarcia siedziby premierę miała wystawa inauguracyjna "1000 lat chwały Oręża Polskiego". – Muzeum ma krzewić nasze tradycje militarne i oczywiście najbardziej te chwalebne, stąd zresztą tytuł naszej wystawy inauguracyjnej. Muzeum ma nas przeprowadzić poprzez naszą historię wojskową, wykorzystując do tego zbiory, które mamy zgromadzone – powiedział dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski. – By to nie była taka "ekspozycja za szybką", poprowadziliśmy tak aranżacje, że zwiedzający przechodzi niejako przez pewne epoki, które na niego wychodzą z gablot – stąd wykorzystanie również rekonstrukcji – tłumaczył.

Muzeum Wojska Polskiego buduje etos polskiego wojska

W nowym obiekcie z większym rozmachem, niż było to możliwe w dotychczasowej siedzibie w Alejach Jerozolimskich, przedstawiana będzie historia oręża polskiego od czasów Mieszka I do II wojny światowej. – To jest mniej więcej powielenie tego przedziału historycznego, który mieliśmy w Alejach Jerozolimskich. Wystawa muzealna ma pokazać naszą tradycję wojskową, militarną i budować pewnego rodzaju etos Wojska Polskiego, przede wszystkim prezentując historię naszymi zabytkami – opowiadał dyrektor Żurkowski. – W przyszłości planujemy organizować dalej naszą ekspozycję muzealną rozbudowaną do czterech modułów wystawienniczych - zapowiedział.


Ekspozycja w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego: husaria Ekspozycja w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego: husaria

30 tysięcy eksponatów w dwóch pawilonach

Na wystawie "1000 lat chwały Oręża Polskiego" zaprezentowanych zostanie ponad trzy tysiące najcenniejszych zabytków z liczącej ponad 300 tysięcy obiektów kolekcji Muzeum Wojska Polskiego. Udostępniany dla zwiedzających budynek to tak zwany pawilon południowy. Docelowo nowa siedziba ma się mieścić w dwóch pawilonach, a realizacja pawilonu północnego jest w planach. Po zakończeniu inwestycji na wystawie Muzeum Wojska Polskiego będzie prezentowanych ponad 30 tysięcy obiektów związanych z historią oręża polskiego.

Operacja Muzeum/YouTube Muzeum WP


Przeczytaj także


Posłuchaj

3:47
Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzymaj z Trójką
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Karol Surówka
Data emisji: 15.08.2023
Godzina emisji: 14.28

IAR/pr

Polecane