Święto Wojska Polskiego "Silna Biało-Czerwona". Coraz więcej kobiet w armii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święto Wojska Polskiego "Silna Biało-Czerwona". Coraz więcej kobiet w armii
Uroczystość złożenia przysięgi wojskowej na Placu Apelowym 12. Brygady Zmechanizowanej w SzczecinieFoto: PAP/Marcin Bielecki

 – To jest około 14 tysięcy kobiet. Z tego 25 procent to Wojska Obrony Terytorialnej, kobiety stanowią aż 50 procent w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. To jest bardzo dużo – ocenia ppłk Marzena Tokarz z Dowództwa Generalnego Rodzajów Służb Zbrojnych.

Jak podkreśla rozmówczyni Radosława Nałęcza w wojsku nie ma szczególnych specjalizacji kobiecych. – Mamy kobiety jako nawigatorki, kobiety, które obsługują ruch lotniczy, kobiety zajmujące się inżynierią wojskową, są to saperzy, kobiety które służą w rozpoznaniu, są strzelcami, pielęgniarkami, kryptografami, czy pracują w cyberbezpieczeństwie – wylicza, ukazując bardzo różnorodne drogi rozwoju, jakie oferuje armia. 

– Polecam wszystkim paniom wejście do wojska, spróbowanie swoich sił, skorzystanie z różnych MON-owskich programów, które są realizowane przy radzie "Trenuj z wojskiem", "Samoobrona kobiet" – dodaje. 


Posłuchaj

14:13
Jak kobiety zmieniają wojsko? Ppłk Marzena Tokarz o przemianach ostatnich lat (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Święto Wojska Polskiego. Wymagania służby i potrzeby rodziny. Jak je łączyć?

Bycie żołnierzem: praca czy służba? – W naszym przypadku na pewno jest to służba, także ze względu elastyczność godzin pracy. To nie jest "normalna" praca – mówiła "Porze na Trójkę" sierżant Agnieszka Kaczmarek z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Jak zatem łączy ona pracę z byciem mamą? – Nie jest to łatwe wyzwanie. Dużą rolę odgrywa tu mój mąż i rodzina. Gdyby nie oni to trudno byłoby to połączyć – przyznaje. 


Posłuchaj

6:32
Jak łączyć służbę w wojsku z życiem rodzinnym? Sierżant Agnieszka Kaczmarek z 6. Brygady Powietrznodesantowej o łączeniu pracy w wojsku z byciem mamą (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piknik wojskowy w parku im. Magdaleny Abakanowicz w Raszynie. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego , fot. PAP/Rafał Guz Piknik wojskowy w parku im. Magdaleny Abakanowicz w Raszynie. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego , fot. PAP/Rafał Guz

Msza św. za ojczyznę z udziałem władz państwowych, uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada wojskowa z udziałem ok. 2 tys. żołnierzy i ok. 200 sztuk sprzętu bojowego oraz lotnictwo złożą się na centralne obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2023 roku.  W obchodach Święta Wojska Polskiego, z udziałem wojska i władz państwowych wezmą udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak. 

W świąteczny wtorek warszawską Wisłostradą przejdzie pierwsza od 2019 roku defilada wojskowa. Według zapowiedzi resortu obrony weźmie w niej udział ok. 2000 żołnierzy oraz około 200 pojazdów wojskowych i niemal setka statków powietrznych. Defilada, organizowana pod hasłem "Silna Biało-Czerwona", to kulminacyjne wydarzenie centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego. 

– O godz. 14 na Wisłostradzie ruszy defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Serdecznie wszystkich zapraszam, mieszkańców Warszawy, Mazowsza, a także gości z całej Polski. Bądźmy tu razem 15 sierpnia, podziękujmy żołnierzom za ich służbę, szczególnie na granicy polsko-białoruskiej – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas briefingu prasowego w niedzielę rano, pod koniec próby generalnej przed defiladą. Na próbie generalnej przed defiladą zobaczyć można było przemarsz żołnierzy wszystkich rodzajów polskich Sił Zbrojnych, a także m.in. Żandarmerii czy WOT oraz wojsk sojuszniczych. 

Co zobaczymy na defiladzie?

Wśród biorącego udział w próbie sprzętu zaobserwować można było m.in. transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, a także trzy typy czołgów - Leopardy 2, wyprodukowane w Korei K2, a także czołgi Abrams, służące zarówno w siłach polskich, jak i amerykańskich. Na defiladzie pojawią się również wozy bojowe piechoty Borsuk oraz pojazdy minowania narzutowego Baobab-K, a także wiele pojazdów technicznych, medycznych czy logistycznych. 

Jak zmieniało się uzbrojenie Wojska Polskiego? Posłuchaj specjalnej audycji "Trójkowy punkt techniczny" Pawła Turskiego. >>>

W defiladzie wezmą również systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot, jak również lotnictwo - myśliwce F-16 i FA-50, a także F-35 należące do lotnictwa USA. Polska zamówiła 32 takie maszyny, pierwsze mają trafić do Polski w przyszłym Roku. Poza tym na niebie zobaczyć będzie można samoloty transportowe - np. wykorzystywane do transportu najważniejszych osób w państwie, a także śmigłowce - w tym Black Hawki czy AW101, a także amerykańskie śmigłowce uderzeniowe Apache - Polska planuje zakup 96 takich maszyn; przed zakupem i dostawą pewną liczbę tych maszyn mają Polsce udostępnić wojska lądowe USA. 

Obchody trwają w całym kraju

Uroczystości upamiętniające 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej odbędą się też w innych miejscowościach w kraju, w tym w miejscach związanych ze zwycięską bitwą. W Ossowie na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. przed południem odbędzie się uroczysta msza św. pod przewodnictwem ordynariusza warszawsko-praskiego bpa Romualda Kamińskiego. Po liturgii odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców, a ok. godz. 14.00 - zgodnie z tradycją - na Polach Ossowskich zaplanowany jest piknik historyczny.

W Radzyminie bp Jacek Grzybowski odprawi o godz. 17.00 mszę św. na cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej. Następnie odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców na mogiłach żołnierzy. 

Zgodnie z tradycją, wieczorem modlitwa za ojczyznę i Wojsko Polskie odbędzie się na Jasnej Górze. Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadzi biskup polowy WP Wiesław Lechowicz. 

Bitwa Warszawska 1920 - film animowany/IPNtvPL

Znaczenie Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. uznanej przez Edgara Vincenta D'Abernon - brytyjskiego polityka, dyplomatę i pisarza - za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP. 15 sierpnia został ogłoszony w 1923 r. Świętem Wojska Polskiego. Pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzone jest w połowie sierpnia. 

W archiwach Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa zachowały się archiwalne nagrania ze wspomnieniami świadków tamtych dni. Zapoznać się można z nimi w portalu przygotowanym we współpracy Polskiego Radia i Biura Programu "Niepodległa" - www.bitwa1920.gov.pl.

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Data emisji: 15.08.2023
Godzina emisji: 7.15

PAP/gs

Polecane