Wiek emerytalny i wyprzedaż polskich firm. Szrot: wielu Polaków chce przedstawić swoje zdanie w tej sprawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Sądzę, że bardzo wielu Polaków chce przedstawić swój pogląd w sprawie wieku emerytalnego, tak samo jak w sprawie prywatyzacji. Im więcej demokracji bezpośredniej, tym lepiej – powiedział w Trójce Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska), Dariusz Klimczak (Koalicja Polska), Marcin Kulasek (Nowa Lewica), Mariusz Gosek (Suwerenna Polska).

– Obrona Polaków przed szkodliwymi decyzjami rządu Tuska w sprawie wieku emerytalnego była priorytetem PiS – napisała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło po ogłoszeniu drugiego pytania referendalnego. W 2013 roku rządu PO-PSL podniósł wiek emerytalny męźczyzn o 2 lata z 65 do 67 lat, wiek emerytalny kobiet o 7 lat z 60 do 67 lat, a dla kobiet z terenów wiejskich z 55 do 67 lat. Następnie rząd Zjednoczonej Prawicy w 2017 roku anulował zmiany wprowadzone przez koalicję PO-PSL. 

– Prezydent już lata temu przedstawił swoje stanowisko, przedstawiając projekt ustawy o skróceniu wieku emerytalnego i podpisując ten projekt. Myślę, że bardzo wielu Polaków chce przedstawić w tej sprawie swój pogląd, tak samo jak w sprawie prywatyzacji – mówił w "Śniadaniu w Trójce" Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta. – Im więcej demokracji bezpośredniej, tym lepiej – dodał.

Bartosz Kownacki (PiS) przypomniał, że politycy PO-PSL podnieśli wiek emerytalny za czasów swoich rządów, choć przypominali, że tego nie zrobią. Jak dodał, w referendum chodzi o to, by wyborcy mogli przedstawić swoje poglądy w tej kwestii jasno, jak też zmusić opozycję do przedstawienia swoich zamiarów w tej sprawie.

Dariusz Klimczak (Koalicja Polska i PSL) wyraził opinię, że proponowane pytania to "sprowadzenie dyskusji na boczny tor", a jego zdaniem o wyniku tych wyborów zadecyduje kondycja portfela Polaków.

Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej oświadczyła, że jest jasne uzgodnienie między wszystkimi partiami politycznymi, dotyczące tego, że nikt nie będzie zmieniał wieku emerytalnego i pozostanie on taki, jak jest.

Marcin Kulasek z Lewicy mówił, że jego ugrupowanie jest za tym, by obecnie funkcjonujący wiek emerytalny pozostał w mocy, krytykował podnoszenie wieku emerytalnego przez rząd PO-PSL.

Mariusz Gosek z Suwerennej Polski zaznaczył, że jeśli chodzi o wiek emerytalny, "PO jedno mówiła, a drugie robiła". Jego zdaniem Polacy muszą mieć świadomość, że gdyby Donald Tusk doszedł do władzy, oświadczy, że budżet jest w złym stanie i trzeba podnieść budżet emerytalny.

Pytania referendalne

W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania kolejnych pytań referendalnych. Pierwsze pytanie – jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński – będzie brzmiało: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?".

Kolejne pytanie referendalne ogłosiła w sobotę Beata Szydło i będzie brzmiało: Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?.

Posłuchaj

51:48
Politycy na temat proponowanych pytań referendalnych: o wyprzedaży majątku narodowego i o tym, czy Polacy opowiadają się za podniesieniem wieku emerytalnego (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzący: Rafał Tomański
Goście: Bartosz Kownacki (PiS), Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska), Dariusz Klimczak (Koalicja Polska), Marcin Kulasek (Nowa Lewica), Mariusz Gosek (Suwerenna Polska), Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 12.08.2023
Godzina emisji: 9.05

Trójka/IAR/in./pr

Polecane