Folklor w dziecięcym wydaniu. Festiwal w Puławach i Nałęczowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Folklor w dziecięcym wydaniu. Festiwal w Puławach i Nałęczowie
W sierpniu w Puławach i Nałęczowie króluje folklor w wydaniu dziecięcymFoto: Shutterstock/Dmitry Niko

Rozpoczął się Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folklorystyczny World Wide Kids 2023. Dziesięć dziecięcych zespołów z Polski, Ukrainy, Czech i Słowacji przez sześć dni będzie dzielić się kulturą swoich regionów. Podczas koncertów można poznać pieśni regionalne, a także różne stroje i tańce narodowe.

  • Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folklorystyczny World Wide Kids organizowany jest w Puławach oraz w Nałęczowie.
  • Celem wydarzenia jest szerzenie i kultywowanie polskich tradycji ludowych, a przy okazji także zapoznanie z kulturą sąsiednich narodów.
  • Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 8 do 13 sierpnia.

Na festiwalu World Wide Kids 2023 wystąpi sześć polskich i cztery zagraniczne zespoły dziecięce. Wśród wydarzeń towarzyszących koncertom są warsztaty z rękodzieła artystycznego prowadzone przez panie z Puławskiego Klubu Twórców Ludowych. – Na przykład dzisiaj mamy warsztaty tkackie, co jest dosyć niespotykane jak na takie ogólnodostępne warsztaty dla dzieci i młodzieży – chwali się Łukasz Chojnacki, organizator i dyrektor festiwalu.

Kozackie tańce i lubelskie przyśpiewki

Wśród zespołów z zagranicy dwa reprezentują Ukrainę. Pokażą one widowiskowe tańce kozackie, które – jak zapewnia dyr. Chojnacki – "w wykonaniu dziecięcym wcale nie odstają bardzo od dorosłych zespołów". Będzie można także zobaczyć ukraiński taniec narodowy, tzw. hopak.

Z kolei polskie zespoły zaprezentują przede wszystkim tradycyjne tańce Lubelszczyzny. Będą im towarzyszyć różnego rodzaju piosenki i przyśpiewki i wykonywane przez dzieci te trochę starsze i te najmłodsze, w wieku 7-8 lat.

Folklor zamiast futbolu

Jak twierdzi Piotr Drych, instruktor tańca i choreografem w Harcerskim Zespole Pieśni i Tańca "Grześ", wśród młodych ludzi rośnie zainteresowanie tradycją. – Cieszymy się, że oprócz tego, że istnieje piłka nożna, wracamy do naszych korzeni, czyli folkloru, tego, co nas łączy na całym świecie.

Festiwal w Puławach i Nałęczowie potrwa do 13 sierpnia.

Posłuchaj

4:17
Folklor w dziecięcym wydaniu. Festiwal w Puławach i Nałęczowie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału: Łukasz Grabczak
Data emisji: 9.08.2023
Godzina emisji: 13.14

kc

Polecane