Wszechstronna cyberryba – wynalazek naukowców z Krakowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wszechstronna cyberryba – wynalazek naukowców z Krakowa
Czy oceany zaroją się od cyberryb?Foto: Shutterstock/Andrey Burmakin

Jest dynamiczna, zwrotna, posiada biometryczny system napędowy oraz układ komunikacji świetlnej – zbudowana przez naukowców Politechniki Krakowskiej cyberryba powiększyła ławicę robotów podwodnych tworzonych i testowanych we współpracy z Akademią Marynarki Wojennej.

  • Cyberryba autorstwa naukowców z Politechniki Krakowskiej posiada nowoczesne rozwiązania zgłoszone do Urzędu Patentowego.
  • Do sterowania pojazdem używa się komunikacji akustycznej, jaką posługują się m.in. wieloryby.
  • Ławice podwodnych robotów mogą być używane do badania dna mórz i oceanów, które wciąż kryją w sobie wiele tajemnic.

Najnowsze podwodne urządzenie zbudowane przez konstruktorów Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej wyposażone jest w dwa rozwiązania, które zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego. Pierwsze z nich to biomimetyczny system napędowy, a drugim jest nowatorski układ komunikacji świetlnej.

Ławice podwodnych robotów

Ta cyberryba służy do przetestowania systemów, które – jeżeli się sprawdzą – zostaną wykorzystane w kolejnej wersji zaawansowanego robota podwodnego SABUVIS-2, który także jest dziełem naukowców z Politechniki Krakowskiej. Pierwsze testy nocne nowego wynalazku odbyły się w warunkach zbliżonych do naturalnych, na basenie w podkrakowskiej Skawinie. 

– Aktualnie prowadzimy prace nad ławicą hybrydowych, autonomicznych pojazdów podwodnych – opowiada Marcin Malec z PK. – Ten pojazd charakteryzuje się dużą manewrowością. Powstał po to, żeby przetestować algorytmy odpowiedzialne za współpracę.   

Cyberryby jak wieloryby

Podwodny pojazd porusza się z maksymalną prędkością ok. 5 km/h. Wyzwaniem dla konstruktorów było opracowanie metody zdalnego sterowania urządzeniem. – Woda jest na tyle nieprzyjemnym środowiskiem, że wszystkie możliwe fale elektromagnetyczne są tłumione. Jeżeli pojazd zanurzy się dosłownie centymetr pod powierzchnię wody, to tracimy z nim komunikację Wi-fi czy Bluetooth, tracimy też GPS. Zostają nam niskie częstotliwości rzędu megaherców i komunikacja akustyczna, wykorzystująca sposób, w jaki komunikują się wieloryby – tłumaczy inny przedstawiciel Politechniki Krakowskiej Tomasz Stolarczyk.

Ławice podwodnych robotów mogą być wysyłane na różnego rodzaju misje. Są one o tyle istotne, że – jak przypomina rozmówca Joanny Gąski – "dużo więcej wiemy obecnie o kosmosie i o gwiazdach, niż o tym, co się dzieje na dnie mórz i oceanów".

Posłuchaj

3:56
Wszechstronna cyber-ryba (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Gąska
Data emisji:
 8.08.2023
Godzina emisji: 10.13

kc

Polecane