Wyjątkowe wydarzenie, niezwykłe emocje. Tour de Pologne w reportażu "Karawana jedzie dalej" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyjątkowe wydarzenie, niezwykłe emocje. Tour de Pologne w reportażu "Karawana jedzie dalej" [POSŁUCHAJ]
Jakub Niziński, Przemysław Niemiec i Dariusz Urbanowicz na trasie 80. Tour de Pologne.Foto: Łukasz Rabikowski/PR

Za nami wyjątkowa edycja Tour de Pologne. Kolarski klasyk rozgrywany był już po raz 80. Do tego minęły równo trzy dekady, odkąd za organizację wydarzenia zabrał się Czesław Lang, były kolarz zawodowy, który wprowadził polskie kolarstwo na światowe salony. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Dariusza Urbanowicza pt. "Karawana jedzie dalej".

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu Trzeciego Polskiego Radia 

  • Za nami jubileuszowy Tour de Pologne 2023. Kolarskie emocje towarzyszyły słuchaczom Trójki od startu w sobotę (29 lipca) w Poznaniu aż do mety w piątek (4 sierpnia) w Krakowie.
  • Zwycięzcą wyścigu został Słoweniec Matej Mohorič, a najlepszy z Polaków Michał Kwiatkowski zajął trzecie miejsce.
  • Jednym z dziennikarzy obecnych nie miejscu był Dariusz Urbanowicz, autor reportażu  "Karawana jedzie dalej".

Dariusz Urbanowicz był jednym z dziennikarzy, którzy towarzyszyli Tour de Pologne 2023 od początku aż do końca. Na antenie Trójki mogliśmy usłyszeć na bieżąco jego doniesienia z trasy, a dodatkowo, na zakończenie każdego dnia rywalizacji, przygotowywał podcast z etapowymi wynikami, ciekawostkami oraz fragmentami rozmów z samymi kolarzami i ludźmi związanymi z wyścigiem. Efektem końcowym jego pracy jest reportaż, którego słuchacze Trójki mogli wysłuchać kilka dni po finiszu jubileuszowej edycji wyścigu.

Wyścig inny niż wszystkie 

– Siedem etapów, trzy płaskie, trzy górskie. Sprinterzy – Merlier wygrywa dwa etapy, Kooij także zwyciężył w jednym. Na płaskich etapach mamy więc najlepszych zwycięzców. Na etapach górskich piękna jazda Polaków – Rafał Majka wygrał trzeci etap, a Michał Kwiatkowski cały czas był bardzo blisko. Jazda indywidualna na czas trzymała nas do końca w napięciu – podsumowywał Czesław Lang.

Posłuchaj

25:29
Tour de Pologne 2023 w reportażu "Karawana jedzie dalej" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Święto sportu nie tylko dla Polaków 

– Są trzy wielkie grand toury, które odbywają się wiosną, latem i jesienią. Rozgrywają się kolejno we Włoszech, Francji i Hiszpanii. Wszystkie wyścigi dookoła są etapem przygotowań, to one są najważniejsze dla zawodników. Podczas nich ma miejsce rywalizacja kolarzy, którzy nigdy nie pokusiliby się lub nie dostali szansy z zespołów na to, by walczyć o generalkę. Uczestniczą więc w wieloetapowych wyścigach, takich jak nasz, które trwają tydzień. Tego typu wydarzeń trochę jest np. w Aplach, w Szwajcarii czy we Francji. Kalendarz jest nimi tak naprawdę mocno wypełniony – wyjaśniał w reportażu Dariusz Urbanowicz. 

Podsumowanie 80. TdP: Ogromne emocje do samego końca

"Mamy się czym pochwalić"

– Tak dobra obsada nie była przesądzona. Mimo wszystko nasz narodowy wyścig broni się czymś i jest pewnym magnesem. Mamy się czym pochwalić i na co popatrzeć. To nie są anonimowi kolarze, a wielkie nazwiska – zaznaczył Dariusz Urbanowicz.

Polskie Radio było oficjalnym radiowym patronem Tour de Pologne. – Każdy z nas znalazł tu swoje miejsce. Zrobiliśmy wielką pracę z Polskim Radiem. Na trasie było od trzech do czterech milionów ludzi. Wielkie narodowe święto! – mówił po zakończeniu wyścigu Czesław Lang.

 

Czytaj także:

Tour de Pologne 2023

***

Tytuł reportażu: "Karawana jedzie dalej"
Autor reportażu: Dariusz Urbanowicz
Data emisji:
 8.08.2023
Godzina emisji: 
22.28

kc/zch

Polecane