Na Śląsku powstała skuteczna apka informująca o ekstremalnych zagrożeniach pogodowych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na Śląsku powstała skuteczna apka informująca o ekstremalnych zagrożeniach pogodowych
Alert pogodowy w telefonie to bardzo przydatna aplikacjaFoto: Shutterstock/New Africa

Śląscy naukowcy stworzyli skuteczną aplikację, która monitoruje i ostrzega przed ekstremalnymi anomaliami pogodowymi. Na razie działa w 39 miastach w promieniu 200 km od stacji meteorologicznej w Goczałkowicach, ale już zapowiadane jest stałe poszerzanie obszaru powiadomień.

  • Aplikacja wykorzystuje dane z radaru meteorologicznego nad Jeziorem Goczałkowickim i działa w 39 miastach w promieniu 200 km od niego.
  • Aplikacja generuje alerty jedynie w przypadku zagrożenia ekstremalnymi anomaliami pogodowymi na kilkanaście-kilkadziesiąt minut przed ich wystąpieniem.
  • To informacja o faktycznie formującym się zagrożeniu, a nie tylko potencjalnych zjawiskach pogodowych – zapewnia Wojciech Pilorz, współtwórca aplikacji.

200 km, 39 miast, 1700 alertów

– Do tej pory zajmowaliśmy się tym naukowo, analizowaliśmy charakterystyczne sygnatury, związane z występowaniem gradu, trąb powietrznych, silnych porywów wiatru czy nawalnych opadów deszczu – opowiada Wojciech Pilorz, współtwórca aplikacji, która wykorzystuje dane z radaru pogodowego nad Jeziorem Goczałkowickim.

Najpierw powstał algorytm przetwarzający dane radarowe. Potem była aplikacja na telefony ostrzegająca przed ekstremalnym anomaliami pogodowymi w 39 miastach w promieniu 200 km od Goczałkowic. Od maja, kiedy zaczął się sezon burzowy, wygenerowała blisko 1700 alertów o zagrożeniach. – Okazało się, że to strzał w dziesiątkę: na początku nie było dużo użytkowników, ale sukcesywnie ich przybywało – zapewnia.

Czym aplikacja różni się od Alertów RCB?

– Różnica jest fundamentalna: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dystrybuuje ostrzeżenia IMGW. Prognozując z wyprzedzeniem kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin, synoptycy określają, jak duże jest zagrożenie ze strony silnych burz – tłumaczy Wojciech Pilorz. – Nasza aplikacja analizuje co 90 sekund, czy w promieniu 15 km od tych 39 miast jest groźna burza. Czyli jest to informacja o faktycznie formującym się zagrożeniu, a nie tylko potencjalnych zjawiskach pogodowych jak alerty IMGW i RCB – wskazuje.

Jednocześnie aplikacja nie generuje ostrzeżeń dla każdej nadchodzącej burzy, ale jedynie w przypadku zagrożenia ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

– Nasze ostrzeżenia są generowane kilkanaście, czasem kilkadziesiąt minut przed spodziewanym wystąpieniem zagrożenia: są ostatnim sygnałem ostrzegawczym przed najsilniejszymi zjawiskami – zapewnia.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:51
Powstała skuteczna apka informująca o ekstremalnych zagrożeniach pogodowych
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Joanna Opas (PR Katowice)
Data emisji: 8.08.2023
Godzina emisji: 6.19

pr

Polecane