Tragiczna historia z łódzkiej filmówki w słuchowisku "Post Mortem. Historii Zofii Dwornik"
Słuchowisko"Post Mortem. Historii Zofii Dwornik" autorstwa Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza zostało nagrodzone Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Produkcja opowiada o studentce łódzkiej Szkoły Filmowej, która w 1950 roku została aresztowana i skazana za powiedzenie prawdy o zbrodni w Katyniu.
Twórcy słuchowiska "Post mortem. Historia Zofii Dwornik"
Foto: Cezary Piwowarski/PR
- Słuchowisko "Post Mortem. Historii Zofii Dwornik" zostało nagrodzone Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu.
- Jury nagrodziło twórców słuchowiska "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" za tekst - Sebastiana Adamkiewicza, reżyserię - Mikołaja Szczęsnego, realizację akustyczną - Andrzeja Papajaka, muzykę - Marcina Nenkę oraz tytułową rolę aktorską Sandrę Korzeniak.
- Słuchowisko zostało zgłoszone przez Radio Łódź. O festiwalowe nagrody rywalizowało 16 spektakli Teatru Telewizji i 28 słuchowisk radiowych.
Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu dla "Post Mortem. Historii Zofii Dwornik" autorstwa Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza. "Post Mortem. Historia Zofii Dwornik" to również opowieść o Szkole Filmowej w Łodzi w okresie stalinizmu z tragedią katyńską w tle. "Bohaterka słuchowiska w czasach powojennych była studentką łódzkiej Szkoły Filmowej, która w 1950 roku została aresztowana i skazana za powiedzenie prawdy o zbrodni w Katyniu" - wyjaśniał reżyser Mikołaj Szczęsny.
Czytaj także:
- Słuchowiska radiowe i spektakle telewizyjne. "Dwie siły teatru" - reportaż Julii Rozbieckiej
- Refleksje po festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu
Tragiczna historia Zofii Dwornik
Jak dodał, tragiczna historia Zofii Dwornik zaczęła się w stalinizmie, w cieniu Zbrodni Katyńskiej. Studentka reżyserii łódzkiej filmówki podczas spotkania towarzyskiego zwierzyła się, że jej ojciec zginął w Katyniu zamordowany przez Rosjan. Koledzy donieśli o tym władzom uczelni.
Współautor zwycięskiej produkcji Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, zaznaczył, że bohaterów słuchowiska połączył Katyń. W "Post Mortem. Historii Zofii Dwornik" udział wzięli m.in. Adam Woronowicz, Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz Sandra Korzeniak. Słuchowisko nagrano ze specjalnym udziałem Hanny Krall i Michała Nogasia.
Ponadto w audycji
- "Antygona", "Edyp z Kolonos", ale przede wszystkim "Trachinki" – słuchowiska z cyklu tragedii antycznych Sofoklesa. Czyli o słuchaniu teatru w czasie wakacji;
-
Antyporadnik powraca… bowiem wrócić musiał. Sandały i krótkie spodenki w Operze Narodowej, czyli upadek obyczajów;
- Mariusz Malec – reżyser teatralny i filmowy, dokumentalista i scenarzysta, zdobywca Grand Prix zeszłorocznego Festiwalu Dwa Teatry, reżyser i scenarzysta, który dla Teatru Polskiego Radia zrealizował wszystkie dramaty Sofoklesa.
***
Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina Kiepiel, Magda Kuydowicz
Data emisji: 5.08.2023
Godzina emisji: 15.05
IAR/PR/zch/ans