Pies towarzyszący: czworonożny pomocnik i przyjaciel człowieka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pies towarzyszący: czworonożny pomocnik i przyjaciel człowieka
Pies przewodnik jest bardzo ważnym pomocnikiem osoby niewidomejFoto: Shutterstock/SasaStock

Nie od dziś wiadomo, że psy przez swoją lojalność i oddanie są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Jednak psy towarzyszące przenoszą tę relację na zupełnie inny poziom: pomagają osobom chorym lub z niepełnosprawnościami poruszać się przez życie. Często stają się ich oczami i uszami – bez czworonogów normalne życie tych ludzi byłoby bardzo utrudnione. 4 sierpnia to Dzień Psa Towarzyszącego (Assistance Dog Day).

  • Szkolenie psów towarzyszących zajmuje ok. dwóch lat. Nie wszystkie psy mają ku temu predyspozycje: powszechnie się uważa, że najlepsze są labradory
  • Najczęściej psy wspomagają osoby z niepełnosprawnościami wzroku, ale także są wykorzystywane np. w pracy z osobami ze spektrum autyzmu (dogoterapia)


Trzeba być przygotowanym na psa przewodnika

– Mercy jest moim trzecim psem przewodnikiem i sama zobaczyłam, że współpraca z psem jest na tyle wygodna i daje taki komfort w poruszaniu się, że zapragnęłam, aby więcej ludzi niewidomych miało taki komfort w swoim życiu – mówi Jolanta Kramarz z fundacji „Vis Maior” Pies Przewodnik, która do studia przyszła z labradorką Mercy. – Dlatego zaczęłam pisać projekty dotyczące szkolenia psów przewodników w naszej fundacji – wyjaśnia.

Fundacja „Vis Maior” zajmuje się wspieraniem aktywności ludzi niewidomych. A pies przewodnik realizuje wszystkie cele fundacji: pomaga osobie niewidomej w aktywności i żeby otoczenie było w stosunku do niej bardziej przyjazne.

– Współpraca z psem przewodnikiem polega na tym, że się razem przemieszczamy. Mercy realizuje komendy związane z kierunkami, z docieraniem do konkretnych celów i punktów np. schodów, przejść. Ale wszystkie decyzje o tym, gdzie idziemy, czy przechodzimy przez jezdnię, są po mojej stronie – tłumaczy pani Jolanta. – Więc osoba niewidoma, która korzysta z pomocy psa przewodnika, musi być do tego bardzo dobrze przygotowana. Musi być samodzielna, bo inaczej z psem zginie tak jak bez psa – wskazuje.

– Pies jest trochę taką premią za aktywność: osoba niewidoma, która już świetnie chodzi z białą laską, może trochę korzystać z przyjaciela, jakim jest pies, a trochę też korzystać z jego wzroku – dodaje.

Jak szkoli się psa przewodnika

– Cały proces trwa dwa lata. Szczeniaka się odbiera w standardowym wieku 8-10 tygodni: jest starannie wybrany, przechodzi specjalistyczne testy przeprowadzone przez doświadczone osoby. Taki szczeniak przez pierwszy rok życia mieszka z tzw. rodziną zastępczą wolontariuszy. Najlepiej, jeśli to jest doświadczona rodzina, która potrafi psa przygotować. Tam przechodzi proces socjalizacji i szkolenia wstępnego. Rodziny zastępcze są wspierane przez instruktorów, mają szkolenia indywidualne – opowiada Anna Żarska, instruktorka szkolenia psów z Centrum Edukacji Kynologicznej Alto. – Gdy pies ma około roku, przechodzi test predyspozycji, który potwierdza, czy rzeczywiście się nadaje. I jeśli go przejdzie pozytywnie, trafia w ręce osoby szkolącej go specjalistycznie. Takie szkolenie trwa od siedmiu miesięcy do roku – wyjaśnia.

Nie głaskać, nie bawić, nie rozpraszać psa!

Wielu ludzi, widząc osobę z psem przewodnikiem, podchodzi, by pogłaskać „pieska, bo taki ładny i miły”. To duży błąd i nie powinno się tego robić! – Proszę pomyśleć, że jesteśmy w pracy i ktoś oferuje nam coś bardzo atrakcyjnego albo nas rozprasza: też zajęlibyśmy się czymś innym, niż powinniśmy – wskazuje Jolanta Kramarz. – Pies myśli jak trzylatek i dlatego różne słowa, uśmiechy mogą być dla niego atrakcyjne. Zachęcam, aby przyglądać mu się nawet z dużym zaciekawieniem, ale… kiedy pies nie widzi, że to robimy – proponuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

8:14
Dzisiaj jest Dzień Psa Towarzyszącego. Jak psy pomagają ludziom? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Jolanta Kramarz z labradorką Mercy (fundacja „Vis Maior” Pies Przewodnik), Anna Żarska
(instruktorka szkolenia psów, Centrum Edukacji Kynologicznej Alto)
Data emisji: 4.08.2023
Godzina emisji: 7.12

pr

Polecane