Muzeum Powstań Śląskich: multimedialne i interaktywne centrum edukacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzeum Powstań Śląskich: multimedialne i interaktywne centrum edukacji
Muzeum Powstań Ślaąkich - fragment ekspozycjiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Przy okazji wyścigu Tour de Pologne, Trójkowy dziennikarz Krzysztof Łoniewski odwiedził Muzeum Powstań Śląskich. Powstało ono w Świętochłowicach, zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, a to znaczy, że  dzięki elementom multimedialnym zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku przełomu lat 20. XX wieku. To pozwala lepiej wczuć się i zrozumieć sytuację mieszkańców.

  • Muzeum Powstań Śląskich znajduje się w Świętochłowicach, w wybudowanym w 1907 roku budynku dawnej siedziby zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków.
  • Muzeum została pomyślana jako centrum edukacji – znaczna część ekspozycji ma charakter multimedialny i interaktywny ukazując różne aspekty życia na przełomie lat 20. XX w.

Franek szuka tożsamości

Wizyta w muzeum zaczyna się od emisji filmu. – Film pokazuje historię Franka, który podczas Powstań Śląskich starał się znaleźć swoją tożsamość, opowiedzieć po którejś ze stron. Bo jak wielu Górnoślązaków w tamtych czasach nie był pewien, czy Polska czy Niemcy są jego ojczyzną. I film, myślę, przekonuje do tego, że warto w sercu swoją ojczyznę odnaleźć, z którą się człowiek identyfikuje. I tak jest w przypadku Franka – opowiada przewodniczka obiektu, Agata Mikołajczyk. – Narratorem jest Franciszek Pieczka, aktor powszechnie znany i lubiany, rozumiejący tę śląskość, która jest skomplikowana, bo sam wywodził się z niedalekiego Godowa – wskazuje.

Zachęcająca wieloaspektowość

Samo muzeum znajduje się w starym, ponad 100-letnim budynku, wybudowanym w sposób tradycyjny. Celem ekspozycji jest pokazanie życia w czasach powstań nie tylko od strony militarnej i politycznej. – Staramy się pokazać szerzej historię tamtych czasów. Stąd np. w jednej sali pokazujemy ulicę tamtych czasów w Świętochłowicach, gdzie napisy są jeszcze po niemiecku, bo w 1919 roku Świętochłowice były jeszcze miastem niemieckim. Potem się to zmieniło: przeszły na stronę polską – tłumaczy rozmówczyni Krzysztof Łoniewskiego. – Jest wiele takich ekspozycji, które pokazują normalne życie codzienne, jak np. szkoła czy mieszkanie. I właśnie ta wieloaspektowość jest atutem, który może zachęcić do wizyty u nas – zapewnia.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:39
Muzeum Powstań Śląskich: miejsce, które warto odwiedzić (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Autor materiału reporterskiego: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 3.08.2023
Godzina emisji: 13.16

pr

Polecane