Teatralne lato 2023 na półmetku
2023-08-04, 13:08 | aktualizacja 2023-08-04, 14:08
Sierpień jest miesiącem Gdańska, ale od 79 lat jego początek naznaczony jest pamięcią o walczącej Warszawie. "Trójkę pod księżycem" 4 sierpnia otworzyliśmy przypomnieniem, że 4 sierpnia 1944 roku w pałacu Blanka (ówczesne miejsce magistratu) zginął, śmiertelnie raniony przez snajpera, Krzysztof Kamil Baczyński.
Pierwsze dni teatralnego sierpnia to nade wszystko półmetek i finał Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Połączyliśmy się z dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agatą Grendą, by porozmawiać o największych międzynarodowych wydarzeniach, zaplanowanych na tę część 27. Festiwalu Szekspirowskiego. To: ostatni spektakl Petera Brooka na podstawie "Burzy" – "Projekt Burza", przedstawienie flamandzkiego kolektywu Needcompany "Billy’s Joy" (część druga dyptyku, którego część pierwszą, "Billy’s Violence", przedstawiono przed rokiem) oraz przedstawione przez Charlotte Rampling sonety Szekspira w dialogu z suitami Bacha – "Shakespeare – Bach".
Przypomnieliśmy też o nowej formule konkursu, któremu symbolicznie patronuje Yorick i zapytaliśmy o tematyczną dominantę tegorocznego Festiwalu, który odbywa się pod hasłem "Cudowna jest głupota tego świata" (to cytat z "Króla Leara").
Przedstawiliśmy rozmowę o jednym z trzech spektakli spod znaku Nowego Yoricka, czyli o "Opowieści zimowej" z Teatru Powszechnego w Warszawie. Na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego spotkaliśmy się w ubiegłą sobotę z dyrektorem artystycznym Teatru Powszechnego Pawłem Sztarbowskim. Przypomnieliśmy przy okazji, że Nowy Yorick to próba zainteresowania sztukami Szekspira młodych twórców. Do tego projektu zostały zaproszone trzy teatry: obok Powszechnego z Warszawy Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy oraz Teatr Polski z Poznania.
Gala nagród festiwalowych została zaplanowana na wieczór 5 sierpnia.
Teatrem, który od lat współpracuje z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, jest Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Tradycyjnie na tym etapie wakacji spotykaliśmy się dyrektorem Wybrzeża – Adamem Orzechowskim. Tym razem dyrektor zaprosił nas do wyremontowanych przestrzeni teatru. Otwarcie nowej Dużej Sceny i widowni – w październiku. Na inaugurację przygotowywany jest spektakl jednego z najsłynniejszych reżyserów współpracujących z Teatrem Wybrzeże – "Wyzwolenie" Jana Klaty. Podczas naszego spotkania rozmawialiśmy o ostatnich premierach sezonu 2022/23: "Senniku Współczesnym", "Pięknej Zośce" oraz "Romeo i Julia is not dead".
Teatr Wybrzeże jest od początku XXI wieku jednym z najbardziej aktywnych latem polskich teatrów. W tym roku gra na wszystkich swoich scenach (poza Dużą): w Malarni, Starej Aptece, na Kameralnej w Sopocie i Letniej – w Pruszczu Gdańskim.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Autorka: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 4.08.2023
Godzina emisji: 0.05
pr