Wspaniała darowizna Kenya Hary: ponad 200 jego prac wzbogaciło kolekcję Muzeum Narodowego w Poznaniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspaniała darowizna Kenya Hary: ponad 200 jego prac wzbogaciło kolekcję Muzeum Narodowego w Poznaniu
Muzeum Narodowe w PoznaniuFoto: Ryszard Stelmachowicz/Shutterstock

Prace Kenya Hary, jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów, można było oglądać przez cztery miesiące w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Podczas finisażu wystawy "Kenya Hara. Make the Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne" artysta przekazał swoje prace do muzeum. Miało być ich 70, okazało się, że jest ponad 200!

  • Kenya Hara to jeden z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów. Jest także profesorem, twórcą książek o designie, kuratorem wystaw.
  • Wystawę "Kenya Hara. Make the Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne" można było obejrzeć w poznańskim Muzeum Narodowym od 24 marca do 30 lipca.
  • Kanya Hara jest nie tylko projektantem: działa w wielu dziedzinach, a wszystkie łączy to, co można określić hasłem „design” – mówi Anna Grabowska, kuratorka wystawy.

Kim jest Kenya Hara?

Kenya Hara od 1993 r. związany jest z Nippon Design Center, w ramach którego prowadzi własne studio/think-tank Hara Design Institute. Jest twórcą wielu międzynarodowych wystaw, dyrektorem kreatywnym firmy MUJI, autorem książek łączących design z filozofią życia. Traktując design jako uniwersalną mądrość zgromadzoną w społeczeństwie, planuje i realizuje różne projekty oparte na komunikacji.

– Warto powiedzieć, że Kanya Hara jest nie tylko projektantem: działa w wielu dziedzinach, a wszystkie łączy to, co można określić hasłem "design". Tym, co go wyróżnia wśród innych projektantów, jest to, że zajmuje się tym bardzo szeroko: nie ogranicza się do samych konkretnych projektów, ale myśli całościowo, koncepcyjnie, organizacyjnie – wskazuje Anna Grabowska, kuratorka wystawy "Kenya Hara. Make the Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne" w Muzeum Narodowym w Poznaniu. 

"KENYA HARA. Make the Future Better Than Today. Japanese Graphic Today"/YouTube Muzeum Narodowe w Poznaniu


Dar większy niż się wydawało

Na wystawie eksponowane były wybrane przez artystę plakaty oraz inne realizacje wydawnicze opracowane od początku lat 90. XX w. aż do dziś, wśród nich projekty przygotowane specjalnie na wystawę w Poznaniu. Prace zostały opatrzone komentarzami autora. Szczególnie ważny element stanowią oryginalne szkice projektowe Hary, dające możliwość spojrzenia na pracę projektanta od strony warsztatowej. Dziełem samym w sobie jest też projekt wystawy autorstwa Hary.

– W czasie finisażu wystawy zakończyliśmy proces darowizny, czyli oficjalnego przekazania w darze do kolekcji prac Kenya Hary – mówi rozmówczyni Justyny Grabarz. Pierwotnie tych prac miało być 70, ale ostatecznie okazało się, że jest ich 203! – To bardzo duża kolekcja i w tym momencie mamy wspaniale reprezentowany przykład projektowania japońskiego w tym najwyższym wydaniu – cieszy się.

– Do kolekcji trafiły plakaty, książki, druki różnego rodzaju a także kilka opakowań z naszej wystawy – wymienia.Przeczytaj także


Posłuchaj

5:49
Ponad 200 prac Kenya Hary wzbogaciły kolekcję MN w Poznaniu! (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Anna Grabowska (kuratorka wystawy "Kenya Hara. Make the Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne" w Muzeum Narodowym w Poznaniu)
Data emisji: 2.08.2023
Godzina emisji: 14.16

pr

Polecane