W sierpniu warto patrzeć w niebo. Co możemy zaobserwować ponad nami?
2023-08-02, 13:08 | aktualizacja 2023-08-02, 21:08
Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Czekają nas pełnie Księżyca, a także największe natężenie spadających gwiazd. Na początku sierpnia, przy okazji pierwszej w tym miesiącu pełni, można zaobserwować zjawisko superksiężyca. A to niejedyne atrakcje na niebie, które będzie można obserwować w ostatnim miesiącu wakacji.
- O tym, że sierpień jest znakomitym miesiącem do obserwowania nieba, decyduje m.in. czas, jaki dzieli go od przesilenia letniego.
- W sierpniu będziemy mogli podziwiać m.in. pełnię Księżyca. Zjawisko wystąpi w tym miesiącu dwukrotnie, a towarzyszyć mu będzie pojawienie się tzw. superksiężyca.
- W połowie miesiąca warto z kolei patrzeć na nocne niebo, aby podziwiać deszcz Perseidów. W apogeum spadać może do 150 meteorów na godzinę.
Co sprawia, że w sierpniu warto patrzeć w niebo? Przede wszystkim, w porównaniu do lipca, widoczność nieba w tym miesiącu nie jest ograniczona przez Słońce. – Jak dobrze wiemy, pod koniec czerwca występuje przesilenie letnie. Wtedy praktycznie nie mamy astronomicznych nocy, czyli takiego momentu, kiedy w ciągu nocy jest całkowicie ciemno. Słońce po zachodzie znajduje się dosyć blisko horyzontu, więc mimo wszystko niebo nie jest idealnie ciemne – wyjaśnia Rafał Grabiński, popularyzator nauki.
Jednym ze zjawisk, jakie możemy zaobserwować w sierpniu, jest pełnia Księżyca, która miała miejsce w nocy z 1 na 2 sierpnia. Szanse na ponowne wystąpienie tego zjawiska po raz drugi w najbliższych dniach są bliskie zeru, jednak wciąż warto po zmroku spoglądać w niebo i podziwiać naturalnego satelitę. – Dla naszego oka Księżyc, który pojawi się na niebie w nocy z 2 na 3 sierpnia, będzie równie okazały. Po pierwsze, to okolice pełni, więc cała tarcza Księżyca będzie świecić. Po drugie, to będzie tak zwany superksiężyc. O Księżycu mówimy super, kiedy pełnia występuje w momencie, gdy znajduje się najbliżej Ziemi na orbicie – zapowiada gość "Trójki przed południem" i dodaje, że kolejna pełnia wystąpi pod koniec sierpnia.
Najczęściej czytane:
- Zobacz to sam, czyli co i kiedy będzie można obejrzeć na letnim niebie?
- Co z życiem na Księżycu? Ciekawe hipotezy naukowców
Deszcz Perseidów w sierpniu. Kiedy go oglądać?
Kolejnym ze zjawisk, jakie będzie można w sierpniu zaobserwować na niebie, jest deszcz Perseidów. Spadające gwiazdy najlepiej będą widoczne w połowie miesiąca. – Warto sobie zapisać tę datę. W maksimum roju Perseidów, a będzie to albo noc z 12 na 13 sierpnia, albo z 13 na 14 dzień miesiąca, będzie spadało 100-150 meteorów na godzinę. Oczywiście ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec wszystkich, ale z praktycznego punktu widzenia co minutę, dwie, jakąś spadającą gwiazdę na pewno zobaczymy – opowiada Rafał Grabiński.
Warto również nadmienić, że na niebie będziemy mogli zaobserwować ciekawe zjawisko związane z Saturnem. Najdalsza planeta Układu Słonecznego widziana gołym okiem w sierpniu będzie w opozycji do Słońca. – Jak nasze Słońce będzie wschodzić, to Saturn będzie zachodził po zachodniej stronie nieba. Obiekt będzie łatwy do dostrzeżenia; jego pierścieni nie zobaczymy gołym okiem, ale samą planetę jak najbardziej – zapowiada popularyzator nauki.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Rafał Grabiński (popularyzator nauki z portalu Urania – postępy astronomii)
Data emisji: 2.08.2023
Godzina emisji: 9.44
qch