Kariera zawodowa czy poszerzanie horyzontów? Jakie studia wybrać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kariera zawodowa czy poszerzanie horyzontów? Jakie studia wybrać?
Czym warto się kierować wybierając kierunek studiów?Foto: Matej Kastelic/Shutterstock

Na większości polskich uczelni pozostały ostatnie wolne miejsca na bezpłatne studia stacjonarne. Wiemy, jakie kierunki wybierać, by potem nieźle zarabiać. Czy powinniśmy jednak wybrać studia, które pozwolą nam rozwijać nasze zainteresowania, czy zdobyć wykształcenie niezbędne do podjęcia dobrze płatnej pracy?

  • Jakie studia wybrać? Jak ocenia ekspert, najlepiej zdecydować się na kierunek, który jest powiązany z naszymi pasjami.
  • Warto pamiętać, że ukończenie danego kierunku nie oznacza, że będziemy dożywotnio związani z daną branżą.
  • Jednym z zagrożeń, jakie wiążą się ze studiowaniem ukierunkowanym na dobrze płatną pracę, jest ryzyko wypalenia zawodowego.

Niejedna osoba, wybierając kierunek przyszłych studiów, musiała mierzyć się z sugestiami i oczekiwaniami bliskich. Wszak rodzice mogą stwierdzić, że powinniśmy kontynuować tradycję i podjąć pracę w tym samym zawodzie, co pozostali członkowie rodziny. – Na pewno znajdzie się taka grupa, która pochodzi na przykład z rodziny prawniczej i pójdzie na prawo. Ale wydaje mi się, że to pokolenie Z, bardziej asertywne i stawiające na siebie, potrafi w pewnym momencie powiedzieć "stop" – ocenia trener, wykładowca biznesowy i akademicki Jakub Bączek.

Ekspert podpowiada, by przede wszystkim wybierać studia, które są powiązane z naszą pasją i talentami. Jednocześnie dodaje, że warto przed złożeniem dokumentów sprawdzić, na jakie zarobki mogą liczyć absolwenci takich kierunków. – Mamy współczesne raporty, które pokazują, ile zarabiają absolwenci. Warto by było w taki raport zanurkować – radzi.

Najczęściej czytane:

Studia nie oznaczają przywiązania do danej branży

Na rynku pracy możemy zaobserwować zjawisko "skoczków". Określa się w ten sposób osoby, które zmieniają nie tylko firmę, ale i branżę, w której pracują. W odniesieniu do tego Jakub Bączek zachęca, by wybierać studia, dzięki którym zyskamy uniwersalne umiejętności. – Świetnie byłoby wybrać studia, które nauczą nas krytycznego myślenia, wyszukiwania informacji w danym temacie i poszerzą nasz bagaż doświadczeń i dostępną literaturę – mówi trener i wykładowca.

– Są studia bardzo specjalistyczne, jak medycyna czy Big Data Analysis, gdzie potrzebujemy specjalistów. Natomiast jeśli mówimy o humanistycznych studiach, to nie jest tak, że człowiek po socjologii czy filozofii będzie socjologiem lub filozofem. Warto też wybrać studia, które nie będą dla nas wypalające; niech one będą blisko tego, co lubimy robić. Pamiętajmy jednak, że po niektórych studiach po prostu lepiej się zarabia – zaznacza gość "Pory na Trójkę".

Wybór studiów pod kątem zawodowym – czy to dobry pomysł?

Od pewnego czasu mamy do czynienia z dynamicznymi zmianami na rynku pracy. Istnieją chociażby uzasadnione obawy, że sztuczna inteligencja może zastąpić część zawodów. Czy w tej sytuacji rozsądny jest wybór studiów pod kątem zawodu? – Róbmy swoje, sztuczna inteligencja w polskiej wersji jest kiepska – uspokaja ekspert i dodaje, że z wyborem studiów w celu przygotowania do zawodu wiąże się inne ryzyko. – To ryzyko wypalenia zawodowego. Powiedzmy, że nie kocham prawa, ale rodzice tak mnie cisnęli, że poszedłem na prawo. Jeśli jestem zdolny, poradzę sobie. Pytanie tylko, czy na piątym czy którymś roku praktyki nie poczuję, że to w ogóle nie jest mój świat – zwraca uwagę Jakub Bączek.

Posłuchaj

7:12
Kariera zawodowa czy poszerzanie horyzontów? Jakie studia wybrać? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Jakub Bączek (trener, wykładowca biznesowy i akademicki)
Data emisji: 2.08.2023
Godziny emisji: 8.17

qch

Polecane