Trójka|Salon polityczny Trójki
Prezes IPN o Powstaniu Warszawskim: jeden z najważniejszych momentów walki o niepodległość
2023-08-01, 10:08 | aktualizacja 2023-08-01, 11:08
- W kwestiach historycznych naukowych, ale także memoratywnych, w samej Warszawie czy całej Polsce odbywają się przecież od wielu lat uroczystości upamiętniające czyn Powstańców Warszawskich - podkreślił na antenie Programu 3 Radia dr Karol Nawrocki.
Powstanie Warszawskie. Wciąż wiele zagadek i pytań
- Powstanie Warszawskie jest ogólnie znane, rozpoznane choć wciąż kryje w sobie wiele zagadek, także pytań, które stawiają sobie historycy publikujący nawet potężne monografie. Muszę natomiast powiedzieć jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej, że wciąż odnajdywane są miejsca pochówku Powstańców Warszawskich i ludności cywilnej miasta - wskazał.
- Dzięki społecznemu sygnałowi Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN 4 sierpnia będzie chował osiem ofiar Powstania Warszawskiego, siedem cywilnych, a jeden był to z całą pewnością Powstaniec. Znaleziono przy nim żołnierskie buty i orła, co ciekawe legionowego, ale jeszcze nie tego z 1939 roku orła Wojska Polskiego, więc to pokazuje również kontynuację walki - powiedział prezes IPN.
Historycy o Powstaniu Warszawskim wiedzą dużo, mówił w programie dr Karol Nawrocki i podkreślał, że jesteśmy wyposażeni w wiedzę historyczną, ale takie odnalezienia szczątków na jednym z podwórek na warszawskim Powiślu pokazuje, że Warszawa jeszcze wciąż ma nieodkryte miejsca pochówku naszych bohaterów.
Porównując zbrodnie Niemców i obecne doniesienia z Ukrainy szef Instytutu Pamięci Narodowej nadmienił, że siła zła, cierpienia narodu ukraińskiego porusza jednak do analiz historycznych i do takich porównań, które w przestrzeni publicznej się pojawiają, w skali zbrodni postępowania z jednej strony barbarzyńców tam niemieckich tutaj rosyjskich i cierpienia ofiar pewnie jeszcze przyjdzie czas dla historyków.
- Choć w samej metodyce zachowania oprawców gołym okiem widać pewne podobieństwa. Skala zła, zniszczenia, metod śmierci i nieszanowania życia ludzkiego, mordowania kobiet i dzieci jest wspólną praktyka z całą pewnością u dzisiejszych żołnierzy Federacji Rosyjskiej i ówczesnych żołnierzy państwa niemieckiego - oświadczył dr Nawrocki.
Reparacje wojenne
Gość Programu 3 Polskiego Radia mówił również, że konieczność wypłacenia reparacji wojennych Polsce wynika z odpowiedzialności państwa niemieckiego za zbrodnie III Rzeszy. Dodał, że nie ma mowy o odpowiedzialności osobistej dzisiejszych Niemców za czyny ich przodków. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej zaznaczył, że Polska docenia dyplomatyczne i symboliczne uznanie win przez Niemcy, ale zbrodnie wymagają zadośćuczynienia. Dr Karol Nawrocki podkreślił, że powojenna Republika Federalna Niemiec korzystały gospodarczo na potencjale zbudowanym przez nazistów.
- To nie buduje świata wartości, odpowiedzialnego, lepszego, nastawionego na pokój. To oburza. I dopóki Niemcy nie wypłacą Polsce reparacji, te wszystkie gesty pozostaną tylko symboliczne - mówił historyk.
Posłuchaj
Posłuchaj
***
Audycja:
Prowadzący: Rafał Tomański
Gość: Karol Nawrocki (prezes Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 01.08.2023
Godzina emisji: 8:45
Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego:
Czytaj również:
- Zbrodnia przeciwko Warszawie nigdy nie została osądzona. Ołdakowski: postulat roszczeń wydaje się słuszny
- 79 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej Europie
IAR/mm