Bardzo słony Głogów. Ambitne plany miedziowego giganta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bardzo słony Głogów. Ambitne plany miedziowego giganta
Sól jest niezbędnym elementem naszego życiaFoto: Shutterstock/Yurii 1111

Aż milion ton soli spożywczej rocznie ma produkować warzelnia, którą KGHM wybuduje w Głogowie. Na razie możemy się pochwalić wyjątkową na skalę europejską warzelnią w Czerwionce-Leszczynach na Śląsku.

  • Jedyna w Europie warzelnia produkująca sól dzięki odsalaniu wód kopalnianych znajduje się w Czerwionce-Leszczynach na Śląsku.
  • Śląska warzelnia jest drugim co do wielkości producentem soli spożywczej w Polsce.
  • W ciągu sześciu lat, kosztem blisko miliarda złotych, przy hucie miedzi w Głogowie ma powstać podobny zakład, produkujący milion ton soli rocznie.

W Czerwionce-Leszczynach na Śląsku znajduje się unikatowa na skalę Europy warzelnia, która produkuje sól dzięki odsalaniu wód kopalnianych. Surowca dostarcza tamtejsza KWK "Budryk". – Samo warzenie soli to nie jest żadna filozofia, to robią wszyscy – mówi Krzysztof Baradziej, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji w Jastrzębiu-Zdroju. – Natomiast rzeczywiście jesteśmy jedynym zakładem w Europie, który produkuje sól spożywczą z wód kopalnianych.

Cały proces pozyskiwania soli trwa mniej więcej 12 godzin. Zakład w Czerwionce-Leszczynach produkuje rocznie 65 tysięcy ton soli, co czyni go drugim co do wielkości producentem soli spożywczej w Polsce. Za kilka lat straci jednak tę pozycję, bo na rynek wejdzie nowy, potężny gracz.

Milion ton soli z KGHM

Do wybudowania ogromnej warzelni pozyskującej sól z wód kopalnianych przygotowuje się koncern KGHM. Zakład ma stanąć w ciągu kilku lat przy hucie miedzi Głogów i produkować docelowo aż milion ton soli rocznie. – To wielki projekt nie tylko w wymiarze biznesowym, lecz także środowiskowym – twierdzi prezes zarządu KGHM Tomasz Zdzikot. 

Firma chce odzyskiwać sól nie tylko ze strumieni zasilanych przez wody kopalniane, ale też z pyłów solnych powstających m.in. przy wydobyciu rudy miedzi. Wykorzysta do tego możliwości bloków parowych huty Głogów. Oczyszczona w tym procesie woda będzie wykorzystywana do chłodzenia urządzeń w zakładzie, a powstające przy okazji minerały przydadzą się do produkcji rolniczych nawozów.

Warzelnia w Głogowie ma kosztować prawie miliard złotych, a czas jej budowy szacowany jest na około sześć lat. 

Posłuchaj

4:03
Bardzo słony Głogów. Ambitne plany miedziowego giganta (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 31.07.2023
Godzina emisji: 11.47

kc

  

Polecane