Marta Bartosik: dobra rozmowa przegania złe emocje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marta Bartosik: dobra rozmowa przegania złe emocje
Warto często i szczerze rozmawiać z naszymi dziećmiFoto: Shutterstock/fizkes

– Im więcej będziemy rozmawiać z bliskimi o tym, co się w nas dzieje, tym łatwiej będzie nam sobie poradzić z trudnymi emocjami – uważa Marta Bartosik. Autorka książki "Kraina emocji. Bajka edukacyjna dla dzieci" była gościem "Zagadkowej niedzieli".

  • Marta Bartosik jest psychologiem i coachem, autorką poradnika "Jak myśleć pozytywnie – 21 ćwiczeń".
  • Jej nową książkę "Kraina emocji. Bajka edukacyjna dla dzieci" można nabyć w formie papierowej lub jako e-book. Dostępne są także kolorowanki i zeszyty ćwiczeń, związane z główną publikacją.
  • Marta Bartosik twierdzi, że udane życie emocjonalne uzależnione jest od samoakceptacji, a na rozładowanie złych emocji najlepiej pomaga rozmowa.

Konflikty na placu zabaw, ataki złości i histerii w sklepie, zamykanie się w sobie po kłótni czy wstydliwe unikanie kontaktu – to zjawiska, z którymi zetknął się niemal każdy rodzic kilkuletniego dziecka.

"Kraina emocji. Bajka edukacyjna dla dzieci" to bogato ilustrowana książka, która ma ułatwić rodzicom poruszanie się w skomplikowanym świecie dziecięcych emocji. Można się z niej dowiedzieć m.in. jak rozmawiać o uczuciach ze swoimi pociechami, jak wspierać je w emocjonalnych kryzysach i rozterkach i jak stworzyć bezpieczne środowisko, w którym dziecko będzie miało komfort dzielenia się z dorosłym swoimi emocjami.

Polubić siebie i dużo rozmawiać

Autorka poradnika, Marta Bartosik, uważa, że dla udanego życia emocjonalnego niezbędne jest lubienie i akceptowanie samego siebie, niezależnie od sytuacji. – Wiadomo, że każdy z nas ma jakieś wady i słabości, ale nie chodzi o to, żeby się skupiać na nich, tylko raczej na tym, jak można siebie wzmacniać – mówiła gość "Zagadkowej niedzieli".

Autorka edukacyjnej bajki zaznaczyła, że chociaż negatywne emocje można zniwelować poprzez aktywność fizyczną lub na przykład malowanie, najważniejsza jest szczera rozmowa o tym, co nas uwiera. – Im więcej będziemy rozmawiać, mówić swoim rodzicom, przyjaciołom, osobom którym ufamy, o tym, co się w nas dzieje, tym łatwiej będzie nam sobie poradzić z trudnymi emocjami – stwierdziła rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk.


Posłuchaj
50:41 2023_07_30 09_07_18_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Marta Bartosik: dobra rozmowa przegania złe emocje (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 30.07.2023
Godzina emisji: 9.07

kc 

Polecane