Urodziny Kate Bush w Trójce. Autorka przeboju "Running Up That Hill" kończy 65 lat!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urodziny Kate Bush w Trójce. Autorka przeboju "Running Up That Hill" kończy 65 lat!
Kate Bush bohaterką "Spotkań trzeciego stopnia"Foto: Shutterstock/Kraft74

Jest legendą brytyjskiej sceny muzycznej, a swój wielki przebój "Wuthering Heights" napisała mając zaledwie 18 lat – Kate Bush była bohaterką "Spotkań trzeciego stopnia", nadawanych w dniu 65. urodzin artystki.

  • Kate Bush to jedna z najważniejszych postaci brytyjskiej sceny muzycznej. Nagrała do tej pory dziewięć albumów studyjnych. 
  • Do największych przebojów wokalistki należą "Wuthering Heights", "Babooshka" i "Running Up That Hill".
  • – Kate Bush to postać z całkowicie innej bajki. To jest właściwie osobny gatunek muzyczny – uważa dziennikarz muzyczny Maciej Koprowicz.

Kate Bush w ostatnich latach nie rozpieszczała swych fanów. Jej ostatni album studyjny "50 Words for Snow" ukazał się w 2011 roku, wokalistka nie jest też aktywna koncertowo. A mimo to przeżywa nieoczekiwany renesans popularności, za sprawą piosenki "Running Up That Hill", którą wykorzystali producenci serialu "Stranger Things". Wydany w 1985 roku utwór stał się hitem serwisów streamingowych ubiegłego roku, dzięki czemu wskoczył na drugie miejsce brytyjskiej listy przebojów UK Singles Chart, przebijając wynik osiągnięty prawie cztery dekady wcześniej.

Piorunująco-wichrowy debiut nastolatki

Singiel "Running Up That Hill" promował piąty studyjny album Kate Bush, zatytułowany "Houds of Love". Artystka nagrała go w wieku 26 lat, mając już wtedy bardzo mocną pozycję na scenie. Swoją debiutancką płytę "The Kick Inside" wydała 7 lat wcześniej, a promujący ją epicki utwór "Wuthering Heights" stworzyła mając zaledwie 18 lat. Tekst piosenki, która podbiła listy przebojów na kilku kontynentach, wokalistka napisała inspirując się powieścią "Wichrowe wzgórza" autorstwa Emily Brontë.

Urodziny Kate Bush na antenie Trójki

30 lipca 2023 roku Kate Bush obchodzi 65. urodziny. Z tej okazji słuchacze Trójki mieli okazję usłyszeć fragmenty ekskluzywnego wywiadu, którego artystka udzieliła 22 czerwca 2022 roku Emmie Barnett w audycji "Woman’s Hour" w BBC Radio 4. Odniosła się w nim m.in. do znaczenia tekstu piosenki "Running Up That Hill". –  Pierwotna idea utworu skupiała się na prawdziwej przemianie mężczyzny i kobiety. Chodzi o zamianę miejsc, o to, aby poczuć, jak to jest funkcjonować po tej drugiej, nieznanej stronie.

Wokalistka zdradziła również, że pierwotnie kawałek nosił tytuł "A Deal with God" ("Pakt z Bogiem"), ale został on zmieniony pod naciskiem wytwórni płytowej, która bała się, że stacje radiowe nie będą chciały grać piosenki o takim tytule.


Posłuchaj

50:55
65. urodziny Kate Bush, cz. 1 (Spotkania trzeciego stopnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Kate Bush to jest postać z całkowicie innej bajki, niż wszyscy inni muzycy. To jest właściwie osobny gatunek muzyczny – uważa dziennikarz muzyczny Maciej Koprowicz. – Rozgrywa tę swoją muzyczną grę całkowicie na własnych zasadach. Jest niepokorna, choć nie jakoś bardzo buntownicza. Po prostu jest w pełni niezależna, robi wszystko po swojemu. Myślę, że to jest coś, co bardzo imponuje słuchaczom, ale też innym muzykom – stwierdził gość audycji.


Posłuchaj

52:30
65. urodziny Kate Bush, cz. 2 (Spotkania trzeciego stopnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W "Spotkaniach trzeciego stopnia" nie zabrakło anegdot związanych z początkami twórczości Kate Bush. Dowiedzieliśmy się, co wokalistka zawdzięcza Davidowi Gilmourowi z Pink Floyd, za co uwielbia Davida Bowiego oraz dlaczego brzmienie londyńskiego studia AIR było dla niej tak bardzo ważne, gdy była nastolatką.

*** 

Gospodarzami "Spotkań trzeciego stopnia" w niedzielę (30 lipca) byli Justyna Grabarz i Mateusz Tomaszuk

kc/kd

Polecane