Tajemnice Białegostoku i festiwal Podlaska Oktawa Kultur. "Zapraszamy na weekend" – wydanie specjalne [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajemnice Białegostoku i festiwal Podlaska Oktawa Kultur. "Zapraszamy na weekend" – wydanie specjalne [POSŁUCHAJ]
Michał Żołądkowski (z lewej) z gościem audycji Dariuszem Kryszpiniukiem z Podlaskiego Instytutu Kultury w plenerowym studiu Trójki w Białymstoku. Foto: Polskie Radio

Dlaczego w białostockim ratuszu nie ma urzędników, co łączy miasto z bluesem i jak ważną rolę w budowaniu mostów między ludźmi odmiennych kultur odgrywają muzyka i taniec – tego wszystkiego dowiedzieliśmy się ze specjalnego wydania audycji "Zapraszamy na weekend". Trójka gościła tym razem w Białymstoku, gdzie w dniach 28-30 lipca odbywa się festiwal Podlaska Oktawa Kultur. 

Futurystyczna kolebka kultury

Na początku audycji odwiedziliśmy jedną z architektonicznych wizytówek Białegostoku, jaką jest siedziba Opery i Filharmonii Podlaskiej. Futurystyczny gmach został oddany do użytku w 2012 roku. – Pierwsze momenty istnienia tego niesamowitego budynku były dla białostocczan bardzo trudne, ponieważ jest to architektura nieoczywista – wspominała blogerka i przewodniczka Anna Kraśnicka.


Posłuchaj

2:45
Anna Kraśnicka o budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zanurzyć się w etno transie

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który zrodził się z fascynacji wielokulturowością regionu. Dawniej współistnieli, żyli i współpracowali tu ze sobą Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. Ta różnorodność zainspirowała Podlaski Instytut Kultury do stworzenia festiwalu, na którym kultura mniejszości tradycyjnie zamieszkujących Podlasie zostałaby zjednoczona ponownie na jednej scenie w sercu miasta – na białostockim rynku.

– Chcieliśmy pokazać to, co jest w tych kulturach najpiękniejsze i to, że możemy się zjednoczyć przez muzykę, sztukę, folklor – tak o idei festiwalu opowiedziała Agnieszka Jakubicz z Podlaskiego Instytutu Kultury.

– Zawsze szukamy zespołów z najwyższej półki. Nawet amatorskie zespoły, które do nas przyjeżdżają, są na bardzo wysokim poziomie. Coś dla siebie odnajdzie zarówno ktoś, kto uwielbia patrzeć na wirujące w tańcu pary, jak i ten, kto lubi cięższe brzmienia lub chce się zanurzyć w etno transie – mówiła rozmówczyni Michała Żołądkowskiego, która jest związana z festiwalem od samego początku.


Posłuchaj

5:26
Agnieszka Jakubicz o idei, historii i programie festiwalu Podlaska Oktawa Kultur (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Spacer ulicą Lipową 

W kolejnym etapie zwiedzania Białegostoku reporter Trójki dotarł na ulicę Lipową, która jest reprezentacyjną arterią miasta. Stoi przy niej m.in. kamienica, w której przed II wojną światową mieszkał dziennikarz i esperantysta Jakub Szapiro. Z Białegostoku pochodził również twórca języka esperanto Ludwik Zamenhof.

Można sobie tylko wyobrażać, jak piękny był kiedyś Białystok w centrum, jeżeli takich budynków było więcej – mówiła Anna Kraśnicka, stojąc przed secesyjnym Pałacykiem Nowika, dawną rezydencją białostockiego przedsiębiorcy Chanona-Hersza Nowika.


Posłuchaj

2:51
Spacer ulicą Lipową (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Festiwal wyczekiwany przez cały rok

Przygotowania do Podlaskiej Oktawy Kultur trwają okrągły rok. – To ogromne przedsięwzięcie, najbardziej wyczekiwane przez mieszkańców Białegostoku i województwa podlaskiego. Przyjeżdżają do nas również mieszkańcy całej Polski, a nawet ludzie z zagranicy, którzy nie wyobrażają sobie, by nie być na tym festiwalu – stwierdziła Wiktoria Wnorowska, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury.


Posłuchaj

5:06
Wiktoria Wnorowska o znaczeniu Podlaskiej Oktawy Kultur (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Trójkątny rynek i ratusz bez urzędników 

Rynek Kościuszki, na którym stanęło plenerowe studio Trójki, to serce Białegostoku. Ma on nietypowy kształt trójkąta. Jakiś czas temu w tym miejscu był jedynie zarośnięty skwerek, który po przebudowie zamienił się w reprezentacyjny punkt miasta.

Pośrodku rynku stoi ratusz, będący kopią oryginalnego budynku, zrównanego z ziemią przez sowietów w 1940 roku. Co ciekawe, nie jest on siedzibą żadnego urzędu, lecz mieści się w nim Muzeum Podlaskie. – Od samego początku, gdy Branicki wybudował ten ratusz, nie służył on żadnej radzie miejskiej. Po prostu nazywano go "ratuszem", a tak naprawdę do II wojny światowej była to wielka galeria handlowa – opowiadała przewodniczka.


Posłuchaj

3:03
Wizyta na Rynku Kościuszki w Białymstoku (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Kurpie Zielone" – folklor na żywo na antenie!

Przedsmak festiwalowych emocji mogliśmy usłyszeć w audycji dzięki Zespołowi Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone". Goszczące w studiu Trójki panie wykonały na żywo a capella fragmenty dwóch utworów, a pomiędzy nimi opowiedziały co nieco o 70-letniej historii grupy.


Posłuchaj

7:09
"Kurpie Zielone" w plenerowym studiu Trójki (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Blues i angielski buldog

Białystok – o czym nie wszyscy wiedzą – może się pochwalić bogatymi tradycjami bluesowymi. To stąd pochodził Ryszard "Skiba" Skibiński, lider legendarnej formacji Kasa Chorych. Co rok w mieście odbywa się festiwal Jesień z bluesem, można też przespacerować się tutejszą Aleją Bluesa. Jest ona wykonana z płyt układających się w kształt klawiatury pianina, a na każdym klawiszu wypisane jest nazwisko znanego bluesmana.

Dumą Białegostoku jest też tzw. zielony tunel, prowadzący z centrum aż na obrzeża miasta. Można w nim spotkać posąg Psa Kawelina, którego zna każdy białostocczanin. – Jego właściciel, Mikołaj Kawelin, miał takiego właśnie buldoga angielskiego. Nie słyną one z urody, więc białostoczanie mieli wiele radości, kiedy pan Kawelin spacerował po parku z tym psem. Później, w ramach żartu, jego koledzy, przedstawiciele bohemy artystycznej Białegostoku postawili tutaj pieska, którego twarz przypomina Mikołaja Kawelina – opowiadała Anna Kraśnicka.

Posłuchaj

2:46
Białostocki blues i angielski buldog (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas Podlaskiej Oktawy Kultur 2023, oprócz przedstawicieli rodzimej sceny, wystąpią zespoły m.in. z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Gruzji, Macedonii, a nawet z Zimbabwe. O szczegółach festiwalowego programu opowiedział Dariusz Kryszpiniuk z Podlaskiego Instytutu Kultury.

 

Posłuchaj

5:13
Dariusz Kryszpiniuk o programie festiwalu (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Podlaska Oktawa Kultur potrwa do niedzieli (30 lipca). Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Michał Żołądkowski
Autor materiałów reporterskich: Michał Kowarski
Data emisji: 28.07.2023
Godziny emisji: 10.05-13.00

qch/kc

Polecane