"Herbert. Rekonstrukcja poety". Artystyczne widowisko w rocznicę śmierci twórcy Pana Cogito

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Herbert. Rekonstrukcja poety". Artystyczne widowisko w rocznicę śmierci twórcy Pana Cogito
W piątek (28 lipca) mija 25 lat od śmierci Zbigniewa HerbertaFoto: Reuters Photographer / Reuters / Forum

Biuro "Niepodległa" zaprasza na niezwykły koncert "Herbert. Rekonstrukcja poety". Widowisko upamiętni twórcę Pana Cogito, Zbigniewa Herberta, w 25. rocznicę jego śmierci. Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia, oprócz muzycznych interpretacji utworów poety na scenie zobaczymy także m.in. felietony przypominające życiorys Herberta.

  • 28 lipca mija 25 lat od śmierci Zbigniewa Herberta. W tym dniu w Teatrze Palladium odbędzie się widowisko Biura "Niepodległa" poświęcone życiu i twórczości poety.
  • Z utworami Herberta w muzycznych aranżacjach zmierzą się m.in. Barbara Wrońska, Tomasz Organek i Marek Piekarczyk.
  • Na początku sierpnia widowisko będzie można obejrzeć również na stronie Biura "Niepodległa".

Zbigniew Herbert urodził się 9 października 1924 roku we Lwowie. Wydał zbiory poezji: "Pan Cogito", "Struna światła", "Hermes, pies i gwiazda", "Studium przedmiotu", "Raport z oblężonego miasta i inne wiersze" oraz szkice "Barbarzyńca w ogrodzie". Zmarł 28 lipca 1998 roku. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego. Nazywany "kronikarzem XX wieku", Herbert w twórczości odwoływał się do mitologii, historii starożytnej i wzorców klasycznych.

Widowisko "Herbert. Rekonstrukcja poety" odbędzie się 28 lipca w Teatrze Palladium w Warszawie. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną muzyczne aranżacje utworów poety. Z utworami zmierzą się m.in. Barbara Wrońska, Tomasz Organek, Marek Piekarczyk, Dorota Miśkiewicz i raper Abradab. Ponadto Marcin Kwaśny zarecytuje kilka dzieł poety; występy będą przeplatane felietonami przypominającymi życiorys i twórczość Herberta.

Zbigniew Herbert. Jego wiersze są międzypokoleniowe

Dyrektor Biura "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk ocenia w "Trójce do trzeciej", że twórczość Zbigniewa Herberta jest międzypokoleniowa i ponadczasowa. Wskazują na to m.in. nazwiska artystów, którzy wystąpią w Teatrze Palladium. – Są tam artyści, którzy występują na scenie już od kilkudziesięciu lat, jak również bardzo młodzi wykonawcy. To zaproszenie dla każdego; twórczość Herberta jest uniwersalna – mówi rozmówca Justyny Grabarz.

Najczęściej czytane:

Utwory Zbigniewa Herberta na deskach Teatru Palladium

Bilety na wydarzenie rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Nie oznacza to jednak, że nie obejrzenie widowiska będzie niemożliwe. Transmisję wydarzenia będzie można śledzić w telewizji oraz mediach społecznościowych Biura "Niepodległa". – Zachęcam, żeby śledzić nasze social media. Na początku sierpnia pokaże się tam retransmisja – zapowiada Wojciech Kirejczyk.

Kierownikiem muzycznym projektu jest Miłosz Wośko. Artystom na scenie będzie towarzyszyć kierowana przez niego Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Jak dodaje gość "Trójki do trzeciej", wydarzenie jest nawiązaniem do projektu "Herbert 3.0". – Pokażemy część utworów z tej płyty. Część utworów to będą z kolei specjalnie przygotowane aranżacje – zapowiada dyrektor Biura "Niepodległa".

Posłuchaj

5:11
"Herbert. Rekonstrukcja poety". Artystyczne widowisko w rocznicę śmierci twórcy (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Wojciech Kirejczyk (dyrektor Biura "Niepodległa")
Data emisji: 27.07.2023
Godzina emisji: 14.40

qch

Polecane