Wydamy więcej na wypoczynek
Obecnie na wypoczynek i rozrywkę przeznaczamy średnio 50 zł tygodniowo. Niestety nasze wydatki wzrosną.
Foto: sxc.hu/CC
Bartosz Krawczyk z firmy Deloitte, która przygotowała raport o wydatkach Polaków na wypoczynek, powiedział, że zaobserwowano kilka trendów: zwiększenie popularności turystyki, w tym także wyjazdów weekendowych, wzrost popularności spędzania czasu poza domem, czyli wyjść do restauracji, do kina.
Zdaniem gościa Trójki będziemy więcej wydawać na wypoczynek, ponieważ nasz dochód rozporządzalny w dłuższym okresie będzie wzrastać. Dochód rozporządzalny to ta część dochodu gospodarstwa domowego, którym może ono dysponować, przeznaczając na konsumpcję, inwestycje lub oszczędności.
Zmniejsza się rozbieżność związana z wysokością dochodu, którym rozporządzają mieszkańcy Polski i Europy Zachodniej. Przewidywany średnioroczny wzrost dla dochodu rozporządzalnego, w latach 2007-2014 wyniesie 5,5 proc. dla Polski i 0,2 proc. dla Europy Zachodniej.
We wtorek Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To ulga dla posiadaczy kredytów w złotych. Ich raty, przynajmniej teoretycznie, nie wzrosną.
Utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie oznacza, że koszt pieniądza nie pójdzie w górę. Zatem banki nie będę musiały drożej pożyczać od Banku Centralnego. W konsekwencji nie będą miały pretekstu, żeby pożyczać drożej także nam.
Jednak Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium ostrzega, że kolejne miesiące będą mijały pod znakiem wyższych stóp procentowych. - Ale trzeba mieć świadomość, że również za granicą, również w Szwajcarii, będą one podnoszone. . Także zarówno kredytobiorcy kredytów w walucie obcej, jak i krajowej, powinni brać pod uwagę wzrost kosztów pieniądza - powiedział.
Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Bardzo Ważny Projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.45.
(pg)