Kino skandynawskie zostaje w nas: Trójka na 23. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie
Rozpoczął się 23. Festiwal Filmów Skandynawskich w Darłowie. Trójka jest patronem medialnym tego wydarzenia, a audycja "Trójkowo, filmowo" w całości była nadawana na żywo z Darłowa, gdzie jest Ryszard Jaźwiński.
Na zamku w Darłowie także odbywają się projekcje i spotkania w ramach Festiwalu Filmów Skandynawskich
Foto: Shutterstock/Glen Berlin
- Festiwal Filmów Skandynawskich od 2001 roku odbywa się w Darłowie, a główną sceną wydarzenia jest Kino "Bajka", miejsce o ponad 80-letniej tradycji. Część wydarzeń odbywa się również w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Agnieszki Osieckiej w Darłowie.
- Festiwal odbywa się dzięki stałej współpracy między innymi z Duńskim Instytutem Kultury oraz z czołowymi dystrybutorami kina skandynawskiego w Polsce.
- Pierwsze wydarzenie tegorocznej edycji odbyło się już w środę, a oficjalne otwarcie Festiwalu nastąpiło w czwartkowy wieczór. Festiwal potrwa do niedzieli.
Festiwal Filmów Skandynawskich to przegląd najnowszych i tych nieco starszych produktów skandynawskiej wyobraźni. Oprócz tradycyjnego wymiaru festiwalu opartego na projekcjach filmowych, FFS to również wydarzenia artystyczne, spotkania z twórcami filmowymi i koncerty związane z kulturą i dziedzictwem Skandynawii.
Ryszard Jaźwiński "Trójkowo, filmowo" prowadził na żywo z holu kina "Bajka" otoczony nie tylko publicznością w różnym wieku, ale również obrazami stworzonym z... mchu. Skąd tak oryginalne dzieła, wyjaśniała dyrektor 23. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie, Magdalena Cichocka. – Cała edycja festiwalu jest skupiona wokół ekologii i ścieżki do czystego umysłu, w związku z tym nie mogło zabraknąć wystawy skupionej wokół tego tematu. A my siedzimy pośród obrazów z mchu Marty Sobczak-Jensen. Na wystawie znajdują się także fotografie młodej, początkującej fotografki Emilii Jensen – tłumaczyła. – Mamy także biżuterię inspirowaną naturą, wykonaną ze szkła szlifowanego przez Bałtyk, autorstwa naszej instruktorki plastyki Anny Grabowskiej – wskazywała.
Najważniejszym elementem festiwalu są jednak filmy – zarówno te na porannych projekcjach dla dzieci, jak i te późniejsze, dla widzów starszych. – Niełatwo było wyselekcjonować filmy ze względu na ograniczony czas projekcji. Misją i sensem festiwali, jak sadzę, jest pokazywanie tego, co najwartościowsze, najbardziej nagradzane, wokół czego można rozmawiać i coś z tego wyciągnąć. A kino skandynawskie jest takie, że zostaje w nas, w środku – przyznawała rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego mówiąc o programie swojej imprezy. – Istotne jest to, że na naszym festiwalu poprzez projekcje pokazujemy krajobraz. Bo Skandynawia kojarzy się nam ujednolicona, a jednak są różnice pomiędzy aurą np. islandzką, a powiedzmy, szwedzką – tłumaczyła.
Ponadto w audycji
- spotkania z gośćmi i organizatorami festiwalu: rozmowy o programie filmowym i wydarzeniach towarzyszących, wątki skandynawskie w historii Darłowa, zapowiedzi nadchodzących wydarzeń filmowych i kulturalnych w tym mieście
- polska reprezentacja na festiwalu: film "Fu****g Bornholm". Wypowiedzi reżyserki Anny Kazejak i aktora Grzegorza Damięckiego
- filmy skandynawskie w aktualnym repertuarze polskich kin
- aktualności filmowe
***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 21.03.2023
Godziny emisji: 13.06, 14.06
pr