31. EnergaCAMERIMAGE: Peter Biziou odbierze nagrodę za całokształt twórczości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
31. EnergaCAMERIMAGE: Peter Biziou odbierze nagrodę za całokształt twórczości
Peter Biziou i Kim Basinger na planie "9 1/2 tygodnia"Foto: mat. prasowe

Peter Biziou, twórca zdjęć do takich filmów jak "Żywot Briana", "9 i pół tygodnia", "W imię ojca", "Truman Show", a przede wszystkim "Missisipi w ogniu", za który został nagrodzony został Oscarem, otrzyma w tym roku nagrodę EnergaCAMERIMAGE za całokształt twórczości. Artysta osobiście odbierze wyróżnienie w trakcie tegorocznej edycji wydarzenia, które rozpocznie się w Toruniu 11 listopada.  

Najważniejsze wyróżnienie Festiwalu EnergaCAMERIMAGE trafi do rąk człowieka odznaczającego się umiejętnością realnego wpływania na ostateczny kształt filmu, przy równoczesnym podążaniu za reżyserską wizją. Jednocześnie jest uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej podziwianych brytyjskich autorów zdjęć filmowych w historii.

Peter Biziou urodził się 8 sierpnia 1944 roku w walijskim Bangor. Dopiero zdjęcia do "Innego kraju" (1984, reż. Marek Kanievska) przyniosły mu pierwsze wyróżnienie: nagrodę za artystyczny wkład na Festiwalu Filmowym w Cannes. Ale to wieloletnia współpraca z reżyserem Alanem Parkerem i kilka wspólnymi projektami zaowocowała międzynarodową rozpoznawalnością i w końcu – statuetką Oscara.

Zaczęli od krótkometrażowych "Our Cissy" (1974) i "Footsteps" (1974), by potem nakręcić zaskakujący film gangsterski "Bugsy Malone" (1976, współpraca operatorska z Michaelem Seresinem), przebojowy "Pink Floyd: Ściana" (1982) i komediową "Drogę do Wellville" (1994). Najważniejszy jest dramat sensacyjny "Missisipi w ogniu" (1988), za który Peter Biziou został uhonorowany Oscarem w kategorii "najlepsze zdjęcia". Ten film przyniósł mu również nominację do Nagrody ASC (Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych), nagrodę BSC (Brytyjskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) oraz nagrodę BAFTA w tej samej kategorii. W 2019 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (ASC) uwzględniło ten obraz w rankingu "100 filmów będących kamieniami milowymi kinematografii XX wieku pod względem wizualnym", które wywarły wpływ na dalszy rozwój sztuki operatorskiej i zainspirowały kolejne pokolenia autorów zdjęć.

Mississippi Burning Official Trailer #1/YouTube Rotten Tomatoes Classic Trailers


Reputacja Petera Biziou jako operatora doskonale wyczuwającego nastrój wizualizowanej historii oraz dopełniającego reżyserską wizję została potwierdzona dzięki wysoko ocenionym "W imię ojca" (1993) Jima Sheridana, a następnie hiperrealistycznemu, pełnemu światła spojrzeniu na odizolowany świat bohatera "Truman Show" (1998) Petera Weira.

W filmowym dorobku Petera Biziou znajdziemy także współpracę z grupą Monty Pythona przy realizacji "Żywotu Briana" (1979, reż. Terry Jones) oraz Terrym Gilliamem nad filmem "Bandyci czasu" (1981). Publiczność pokochała jego erotycznie soczysty styl wizualny kontrowersyjnej produkcji Adriana Lyne’a "9 i pół tygodnia" (1986), a następnie "Niewiernej" (2002). Stał też za kamerą "Świata na uboczu" (1987), nagrodzonego w Cannes debiutu reżyserskiego innego znakomitego autora zdjęć, Chrisa Mengesa. Współpracował także z Tomem Stoppardem przy "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" (1990), z Rolandem Joffé zrealizowali "Miasto radości" (1992), a z Louisem Malle’em głośną "Skazę (1992). Jego ostatnim filmem jest "Wykolejony" (2005, reż. Mikael Håfström).

The Truman Show (1998) Trailer #1/YouTube Rotten Tomatoes Classic Trailers


BSC (Brytyjskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych) doceniając Petera Biziou w ciągu lat wieloma wyróżnieniami i nominacjami, w 2019 roku przyznało mu Nagrodę za Całokształt Twórczości. – Z tym większą radością i nieskrywaną dumą przyjmujemy fakt, że Peter Biziou zgodził się przyjąć od nas honorową Nagrodę za Całokształt Twórczości i odwiedzi nas w Toruniu podczas nadchodzącego 31. EnergaCAMERIMAGE. Jego wizycie towarzyszyć będzie przegląd wybranych filmów z jego operatorskiego dorobku, na który już teraz serdecznie zapraszamy – napisali organizatorzy festiwalu.

Polecane