Bartek Królik – "notoryczny debiutant" wlewający duszę w elektroniczne dźwięki

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Bartek Królik – "notoryczny debiutant" wlewający duszę w elektroniczne dźwięki
Bartek KrólikFoto: Aleksandra Zaborowska

"Serdeczne dźwięki" odwiedził Bartek Królik. "Pan od muzyki" obalił tezę o dehumanizacji współczesnej muzyki elektronicznej, opowiedział też o tym, że ma zamiar wyjść z roli "notorycznego debiutanta". 

"Pan od muzyki" to tytuł debiutanckiego solowego albumu Bartka Królika, wydanego na początku 2020 roku. Ten wokalista, basista, wiolonczelista, kompozytor oraz producent muzyczny stoi za sukcesami m.in. takich gwiazd polskiej sceny, jak Sistars, Agnieszka Chylińska, Łąki Łan, Edyta Górniak, Natalia Kukulska czy Krzysztof Zalewski. Na swoim pierwszym autorskim krążku zawarł przebojową mieszankę r'n'b, soul, funku, jazzu, popu z odrobiną rocka. Płyta pulsuje miejskim rytmem i zawiera życiowy przekaz.

W swojej twórczości Bartek wykorzystuje "żywe" instrumenty, nie stroniąc przy tym od osiągnięć nowoczesnej technologii. Muzyka elektroniczna jest dla niego polem ciągłych poszukiwań i ciekawych odkryć. – Uważam, że elektronika ma to do siebie, że jeszcze wiele rzeczy może tam powstać. To dlatego, że cały czas pojawiają się nowe instrumenty. Wszystkie tradycyjne instrumenty, które znamy – tam ta muzyka została totalnie wyeksploatowana  mówił gość "Serdecznych dźwięków".

Królik stara się przy tym wykorzystywać elektronikę w sposób nieoczywisty. – W muzyce elektronicznej, którą znamy, jest niewiele soulu, raczej tworzyli ją ludzie z inklinacjami rockowymi. My robimy coś, co kiedyś nazywało się synth-soulem i miało bardzo niewielu reprezentantów. 

źródło: YouTube / Bartek Królik

W muzycznej oprawie audycji znalazł się m.in. utwór nagrany przez Bartka Królika w duecie z Błażejem Królem, zatytułowany "Chłopiec z zapałkami". – To taki synonim Janka Muzykanta, którego nikt nie zauważa, a on ma w sobie ogień, który jest w stanie podpalić cały świat  tłumaczył rozmówca Mateusza Krautwursta. Przyznał jednocześnie, że tekst piosenki odnosi się do jego sytuacji, ponieważ  mimo ukończonych 44 lat  wciąż jest uważany za "notorycznego debiutanta". – Dla szerszego grona odbiorców wciąż jestem mało znany. Mam nadzieję, że to się zmieni z czasem – stwierdził gość "Serdecznych dźwięków". 


Posłuchaj

51:46
Bartek Królik – "notoryczny debiutant" wlewający duszę w elektroniczne dźwięki (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Bartek Królik – "Z ręką na sercu"
 2. Bartek Królik ft. Klaudia Szafrańska – "Obietnice"
 3. Sistars ft. APEX – "Intro (Keep It Goin’ On)"
 4. Bartek Królik ft. Błażej Król – "Chłopiec z zapałkami"
 5. Sistars – "Boogie Man"
 6. Natalia Kukulska ft. Bartek Królik – "Pół na pół"
 7. Stanisław Soyka, Janusz Yanina Iwanski – "Tolerancja (Na miły Bóg)"
 8. Lenny White – "Sweet Tooth"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 19.07.2023
Godzina emisji: 23.05

kc

Polecane