Wyrok WSA ws. Turowa. Bochenek: skutkiem byłoby wysadzenie części naszego systemu energetycznego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Skargi i argumenty, które podnosiły organizacje pozarządowe niemieckie i czeskie, zostały oddalone. Nie może być tak, że z dnia na dzień miałaby być wygaszona kopalnia, która jest miejscem pracy dla 60 tys. polskich obywateli – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Rafał Bochenek, rzecznik PiS.

NSA uchylił postanowienie WSA o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa. NSA uwzględnił zażalenia GDOŚ, PGE GiEK i Prokuratury Krajowej. Chodzi o zażalenia na postanowienie WSA w Warszawie z 31 maja br., który wstrzymał  do czasu rozpoznania właściwej skargi  wykonanie decyzji środowiskowej dot. koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r.

"Wysadzenie części naszego systemu energetycznego"

Rzecznik PiS zaznaczył, że postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zostało wydane przez sędziego "zaangażowanego w polityczne stowarzyszenie Justitia".  Wiemy doskonale, że ono sprzyja opozycji, funkcjonuje w pewnym kontekście politycznym  stwierdził.

Jak ocenił, to postanowienie "miało na celu tak naprawdę wysadzenie części naszego systemu energetycznego".

 7 proc. energii elektrycznej w Polsce jest produkowane w Turowie  zaznaczył Rafał Bochenek.

 Skargi i argumenty, które podnosiły organizacje pozarządowe niemieckie i czeskie, zostały oddalone, nie może być tak, że z dnia na dzień miałaby być wygaszona kopalnia, która jest miejscem pracy dla 60 tys. polskich obywateli, 7 proc. energii elektrycznej do szkół, przedszkoli i różnych obiektów użyteczności publicznej jest tam produkowane – mówił gość audycji.

Sprawa dotyczy decyzji GDOŚ z 30 września 2022 r. określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia "Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia". Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia.


Posłuchaj

15:00
Rafał Bochenek: 7 proc. energii elektrycznej w Polsce jest produkowane w Turowie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Rafał Bochenek (rzecznik PiS)
Data emisji: 19.07.2023
Godzina emisji: 8.45

Trójka/pg

Polecane