Literacki obraz architektury

We Wrocławiu trwa wystawa jednego z niewielu żyjących architektów, którego nazwisko znane jest również laikom. Mowa o Danielu Libeskindzie.

Literacki obraz architektury

Foto: mat.pras.

O Danielu Libeskindzie rozmawiali dr Jerzy Ilkosz, architekt Zbigniew Maćków i Tadeusz Goryczka z Domu Sztuki w Ostrawie. Audycja "Klub Trójki" prowadzona przez Jerzego Sosnowskiego (PR, 01.03.2011)
+
Dodaj do playlisty
+

O języku architektury i Danielu Libeskindzie w Klubie Trójki z Wrocławia, Jerzy Sosnowski rozmawiał z dr. Jerzym Ilkoszem - dyrektorem Muzeum Architektury, Tadeuszem Goryczką - kuratorem wystawy, Zbigniewem Maćkowem - znakomitym architektem.

Wystawa zatytułowana "Architektura jako język. Daniel Libeskind" organizowana we wrocławskim Muzeum Architektury, prezentuje fotografie, projekty i rysunki Daniela Libeskinda – nie tylko światowej sławy architekta i urbanisty, ale także twórcy scenografii teatralnych.

Daniel Libeskind urodził się w 1946 roku w Łodzi. Początkowo ukończył studia muzyczne w Izraelu i Nowym Jorku. Później jednak porzucił grę na fortepianie i poświęcił się architekturze. W 1970 roku uzyskał dyplom Cooper Union for the Advancement of Science and Art, ukończył również podyplomowe studia z zakresu historii i teorii architektury w School of Comparative Studies w Essex w Anglii.

Początek światowej karirey Daniela Libeskinda wyznacza konkurs na projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie z 1988 roku. Muzeum zostało zrealizowane właśnie według zwycięskiego projektu autorstwa Libeskinda. Wśród licznych zrealizowanych projektów znajdują się także takie obiekty, jak m.in. Imperial Worth Museum North w Manchesterze w Anglii (1997–2001), Centrum handlowo-rekreacyjne Westside w Bernie w Szwajcarii (2000–2008), pomnik Memoria e Luce w Padwie we Włoszech poświęcony ofiarom ataków na Nowy Jork 11 września (2004–2005), czy MGM Mirage City Center w Las Vegas w USA (2009).Wiele kolejnych projektów Libeskinda jest obecnie w trakcie realizacji. Pośród nich znajduje się m.in. Muzeum Historii Wojskowości w Dreźnie w Niemczech, a także apartamentowiec Złota 44 w Warszawie. W roku 2003 Libeskind wygrał konkurs na zagospodarowanie terenu po zniszczonych zabudowaniach World Trade Center w Nowym Jorku – jego projekt "Fundamenty Pamięci" również jest w trakcie realizacji.

Eksperci zaproszeni do studia przez Jerzego Sosnowskiego zgodnie przyznają, że architektura Libeskinda to nie tylko czysta bryła budynku, to zapisane w architekturze historie i teksty. Należy też rozróżnić dwa typy realizacji, które ma w swoim portfolio architekt - te komercyjne, jak apartamentowce i te związane z ideą, jak wspomniane muzeum w Berlinie.

Daniel Libeskind zaliczany jest do grona dekonstrukcjonistów, choć on sam protestuje przeciwko tej klasyfikacji. Architekt poprzez bryłę budynku przekazuje pewien zestaw metafor, co jest swoistym nawiązaniem do modernizmu. I choć dziś nie istnieje słownik standardowych metafor i alegorii, jak w baroku, to budynki Liebeskinda można dość łatwo odczytać. Znawcy architektury goszczący w studiu wyjaśniają, że dziś pierwszym rozumieniem budynku jest rozróżnienie jego funkcji, często nacechowane kulturowo. Przyznają, że Daniel Libeskind czasem dorabia niepotrzebne ideologie do bardzo prostej pięknej formy, jak np. przy apartamentowcu przy ulicy Złotej 44 w Warszawie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat wystawy, architektury Libeskinda oraz co wg architekta ma symbolizować "Żagiel" przy Złotej należy kliknąć ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Na wrocławskiej wystawie można zobaczyć fotografie zrealizowanych projektów Daniela Libeskinda, wizualizacje jego projektów będących obecnie w trakcie realizacji, szkice, rysunki, a także projekty scenografii teatralnych i sprzęty domowe. Dopełnieniem ekspozycji jest film dokumentalny z udziałem architekta. Wystawa ta jest drugą w Polsce prezentacją dorobku Libeskinda. Pierwsza miała miejsce w warszawskiej Zachęcie w 2004 roku.

Wystawie towarzyszy trójjęzyczny katalog (w języku czeskim, polskim i angielskim) zawierający liczne barwne fotografie i opisy przedstawionych projektów.

Patronem głównym wystawy jest Program 3 Polskiego Radia

Wystawa czynna do 16 maja 2011 roku.

(pj)

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.