Kajko i Kokosz, czyli swojskie chłopaki z przeszłości. Jest pełne wydanie ich przygód!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kajko i Kokosz, czyli swojskie chłopaki z przeszłości. Jest pełne wydanie ich przygód!
"Kajko i Kokosz" Foto: mat. prasowe

W 2022 roku mięło dokładnie pół wieku od ukazania się pierwszego gazetowego paska z przygodami Kajka i Kokosza. Z tej okazji powstała jubileuszowa sześciotomowa edycja "Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja", w której zostały zebrane wszystkie komiksy. W sieci pojawiły się także screeny z kolejnego sezonu serialu animowanego "Kajko i Kokosz", który wkrótce będzie miała swoją premierę na jednej z platform streamingowych.

  • Wg samego Janusza Christy, twórcy postaci Kajka i Kokosza, byli oni dalekimi przodkami poprzednich bohaterów, których rysował: marynarzy Kajtka i Koka. Ta seria narodziła się w roku 1958, a zakończyła w roku 1972
  • Pierwsze paski z przygodami Kajka i Kokosza ukazały się w gazecie Wieczór Wybrzeża w roku 1972 i zawierały część historii "Złote prosię", która później została wydana pod tytułem "Złoty puchar"
  • Jest coś uniwersalnego w tych postaciach, to super obsada i każdy coś wnosi. To nasze swojskie chłopaki – mówi Maciej Kur, scenarzysta nowych przygód Kajka i Kokosza

Słowiańskie chłopaki popularne i w Danii

– Jest w tym komiksie coś, co budzi takie fajne odczucia: to są nasze, swojskie chłopaki, słowiańskie. To jest taki nasz "Asterix", chociaż "Kajko i Kokosz" ukazali się także w Danii. I na tyle dobrze się przyjęli, że ukazały się już trzy albumy i będzie czwarty – opowiada Maciej Kur, scenarzysta nowych przygód Kajka i Kokosza.

Wiadomo już, że na jednej z platform streamingowych pojawi się kolejny sezon serialu animowanego poświęconego naszym dzielnym wojom. – Pojawią się w nich wszystkie znane postacie, ale też będą nowe, jeszcze nie rozpoznane. Mam nadzieję, że fani będą podekscytowani – zapowiada.

Kajko i Kokosz: Kiedyś i dziś/YouTube Netfllix Polska


Postaci, które same improwizują

– Z Rafałem Skarżyńskim wychowaliśmy się na tym komiksie, więc pisaliśmy scenariusz wkładając w niego pasję. To była świetna zabawa, bo zawszę mówię, że to są postacie, które same improwizują: mamy nową scenę, której nie było w komiksie, ale to się samo pisze – opowiada o swojej pracy rozmówca Michała Żołądkowskiego. – Wiemy jak się Łamignat zachowa, jak się zachowa Mirmił, Kokosz, więc to się super nakręca i tworzy z nimi – tłumaczy.

– Jest coś uniwersalnego w tych postaciach, super obsada i każdy coś wnosi. Wcześniejsze odcinki się podobały, a nowe, takie odnoszę wrażenie, będą jeszcze lepsze – dodaje.

Kajko i Kokosz Oficjalny zwiastun/YouTube Netflix Polska


Przeczytaj także


"Kajko i Kokosz" na szklanym ekranie: powstaje nowy sezon serialu/YouTube Trójka Program 3 Polskiego Radia


Posłuchaj

9:01
Pełne wydanie przygód "Kajka i Kokosza" już w sprzedaży, nowy sezon serialu wkrótce (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Maciej Kur (scenarzysta nowych przygód Kajka i Kokosza)
Data emisji: 18.07.2023
Godzina emisji: 12.15

pr

Polecane