Paweł Urbański w Trójce: moimi oczyma jest dotyk

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Paweł Urbański w Trójce: moimi oczyma jest dotyk
Paweł Urbański przed wylotem na wyprawę na szczyt Spitsbergenu, jednego z siedmiu szczytów zaliczanych do Korony Ziemi. To była piąta wyprawa Pawła w ramach projektu "Korona Ziemi - ja to widzę inaczej", mający na celu zdobycie wszystkich siedmiu szczytów - rok 2009. Foto: Adam Warżawa/PAP

Jeździ na rowerze, gra w golfa, wspina się na wysokie górskie szczyty... Paweł Urbański jest pierwszym niewidomym Polakiem, który zdobył Kilimandżaro i Górę Kościuszki. Jak wygląda jego codzienność?

  • Paweł Urbański stracił wzrok w wieku 13 lat.
  • Jak zaznacza, nie przeszkadza mu to w zdobywaniu szczytów i to dosłownie. Wspiął się na Kilimandżaro i Górę Kościuszki.
  • Był pierwszym niewidomym uczestnikiem MIT Global Entrepreneurship Bootcamp 2016.
  • - Nie ma dla mnie ograniczeń - mówi i dodaje, że "technologia zastępuje mu wzrok".

Paweł Urbański przeszedł też przez lodowiec na Spitsbergenie za Kołem Podbiegunowym, wspinał się na Mont Blanc, Elbrus i Aconcague. O jego wyprawach powstało już kilka filmów dokumentalnych. "To człowiek, który zaraża entuzjazmem i radością życia, ale także zawstydza i daje do myślenia…" - mówią o nim ci, którzy go spotkali.

"Mój świat musi być poukładany"

– Moimi oczyma jest dotyk. Nauczyłem się kłaść klucze i telefon zawsze na lewym rogu biurka. Kiedyś na studiach koleżanka stwierdziła, że mi pomoże. Uważała, że to niebezpieczne kłaść portfel w takim miejscu i schowała go do szuflady. Żeby go znaleźć, musiałem przeszukać dotykiem cały pokój. Uważajmy na to, jak pomagamy – mówił z uśmiechem w audycji "Zagadkowa niedziela".

– W kuchni otwieram szafkę i sięgam po kawę, która zawsze stoi na tym samym miejscu. Mój świat musi być poukładany. Od ponad dwudziestu lat nie używam papieru, wszystko robię na komputerze. Każdą codzienną rzecz, taką jak czytanie wiadomości czy pisanie maili wykonuję właśnie w ten sposób. Oczywiście nie wybiorę najładniejszego zdjęcia z wakacji, ale zrobić je potrafię. Tak bardzo przyzwyczaiłem się do mojej sytuacji, że naprawdę nie muszę już widzieć – powiedział Paweł Urbański.

Inna, normalna rzeczywistość

– W domu radzę sobie, jak każdy inny. Wszyscy tak mamy, że wiemy, w której szafce w kuchni są przyprawy. Wiem już, z kim powinien iść na zakupy, żeby wyglądać ładnie i dobrze. Orientacyjnie, po fakturze wiem też, które ubranie wyciągam z szafy. Czasami wiążę sobie supełki na metkach, żeby łatwiej odnajdywać konkretne koszule. Funkcjonuję w ten sposób już wiele lat i jest to dla mnie całkiem normalna rzeczywistość – podkreślił. 

Posłuchaj

51:19
Paweł Urbański w Trójce: moimi oczyma jest dotyk (Zagadkowa niedziela/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 16.07.2023
Godzina emisji: 9.08

zch

Polecane